Development of an ultrawideband low-profile circuit analog absorber using resistively loaded tightly coupled dipole arrays
Rezistif yüklü sıkı kuplajlı dipol dizisi kullanarak aşırı geniş bantlı düşük profilli devre analog soğurucunun geliştirilmesi
- Tez No: 894345
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ŞİMŞEK, DR. MUSTAFA KULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Modern askeri radar sistemlerindeki önemli gelişmeler, radar tarafından tespit edilmek veya izlenmek istenmeyen sistemlerin önlemler almasını gerektirmiştir. Bu önlemlerden biri de radar soğurucu malzemeler (RSM) ile radar sinyallerini absorbe edip kendi radar kesit alanını (RKA) düşürerek radarın yeteneklerini etkisiz hale getirmektir. Ferrit ve yankısız odalarda kullanılan piramit soğurucuların hantal, ağır ve kalın olmasından dolayı uçak, gemi ve füze gibi sistemlerde bu amaçla kullanılması tercih edilmemektedir. Bahsi geçen sistemlerin aerodinamik yapıları, şekilleri ve performansları kullanılan malzemelerle doğrudan ilişkili olduğundan dolayı, soğurucu malzemelerin bu platformlarda kullanışlı olabilmeleri için olabildiğince hafif ve ince olmaları gerekmektedir. Ayrıca, soğurucuların fiziksel özelliklerinin yanısıra belirli bir frekans bandı aralığında belirli bir düzeyde soğurma yapabilmeleri de önemlidir. Ancak, soğurma frekans bandı genişliğini arttırmak soğurucu yapısının daha kalın olmasına ve soğurma düzeyinin azalmasına neden olmaktadır. Bu probleme çözümler sunmak için birçok çalışma yapılmştır. Bu çalışmalardan bazıları, kullanılacak malzemenin elektriksel ve fiziksel özellikleri aracılığıyla soğurma yapabilmesini içerir. Malzemelerin dielektrik katsayısı, manyetik geçirgenliği ve kalınlığı o malzemenin soğurma yeteneği kazanmasını sağlayabilmektedir. Bunun yanısıra, frekans seçici yüzeyler (FSY) aracılığıyla da soğurucu tasarımı yapmak mümkündür. Araştırmalar, bantgenişliği-kalınlık oranının optimize edilebilmesi ve soğurma frekansının kolayca ölçeklenebilir olmasından dolayı son yıllarda FSY tabanlı soğuruculara yoğunlaşmıştır. FSY elemanları direnç gibi davranan malzemelerden oluşabileceği gibi iletken yapıların direnç yüklenmesi ile de tasarlanabilir. Her iki yapıda da soğurucunun en alt katmanında genellikle toprak düzleminin bulunduğu ve bu düzlem ile FSY deseni arasında, hava veya başka bir dielektrik tabakanın bulunduğu görülmektedir. Toprak düzleminin varlığı, soğurucu malzemenin entegre edileceği yapıların yüzeylerinin genellikle metal olmasından dolayıdır. Topraklanmış FSY tabanlı soğuruculara aynı zamanda Devre Analog Soğurucu (DAS) da denilmektedir. Bu tezin amacı, aşırı geniş bantlı (1:3.5) ve düşük profilli (
Özet (Çeviri)
Due to developments of modern military radar systems the interest of radar absorbing materials (RAM) is increased. Since pyramid-shaped absorbers used in anechoic chambers and ferrite absorbers are bulky, heavy and thick, they are not preferred to be used in the systems such as aircraft, ships and missiles. The absorber materials must be as light and thin as possible in order to be useful on these platforms because the aerodynamic structures, shapes and performances of the aforementioned systems are directly related to the materials used. It is also important to have wide operational bandwidth. However, increasing the absorption frequency bandwidth causes the absorber structure to be thicker and the absorption level to decrease. Many studies have been carried out to provide solutions to this problem. Some of these studies include the ability of the material to be used to absorb through its electrical and physical properties. The absorption can be achieved through the features of the materials such as dielectric coefficient, magnetic permeability and thickness. In addition, it is possible to design an absorber by using frequency selective surfaces (FSS). In recent years, research has focused on FSS-based absorbers because the bandwidth-to-thickness ratio can be optimized and the operating frequency can be scaled easily. FSS elements can be consists of resistive materials, or they can be loaded with lumped resistors. In both structures, it is seen that there is usually a ground plane in the bottom layer of the absorber and there is an air or another dielectric layer between ground plane and the FSS pattern. Grounded FSS-based absorbers are also called circuit analog absorbers (CAA). The aim of this thesis is to design an ultrawideband and low profile (