Otizmli çocuklarda çift görev (dual task) denge egzersizlerinin denge ve öğrenme üzerine etkisinin incelenmesi
Research on the effect of dual-task balance exercises on balance and learning in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 818880
  2. Yazar: MELTEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Otizm spektrum bozuklukları (OSB), beyin ve sinir sisteminin yapı ve işlevindeki farklılıkların neden olduğu düşünülen nörogelişimsel bozukluklardır. OSB'li bireyler, iletişim kısıtlılıkları, dil gecikmeleri ve davranış problemlerinin beraberinde, bozulmuş postüral kontrolde, dengede ve gecikmiş motor hareketler gibi birtakım fiziksel sorunlardan da görülmektedir. Amaç: Bu tez projesinin amacı Otizm Spektrum Bozukluğu bulunan çocuklarda çift görev odaklı denge egzersizlerinin denge ve öğrenme üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza yaşları 8-12 aralığında OSB tanısı alan 30 çocuk dahil edilerek, 15 kişi çift görev egzersiz grubu ve 15 kişi egzersiz grubu olarak rastgele dağılım yapıldı. Egzersiz grubuna 8 hafta süresince haftada 3 gün 45 dakika süresince yapılandırılmış egzersiz programlarına devam edilirken, çift görev egzersiz grubu aynı programı çift görev odaklı yaklaşım çerçevesinde egzersizleri fizyoterapist tarafından gerçekleştirildi. Egzersiz programının öncesinde ve sonrasında değerlendirmeler aynı kişi tarafından uygulandı ve kaydedildi. Pediatrik Berg Denge Ölçeği dengenin genel değerlendirmesi amacıyla, daha ayrıntılı koordinasyon ve denge değerlendirmesi amacıyla ise farklı duysal inputların dahil edildiği Parmak-Burun İzleme ve Tandem Yürüyüş Testi uygulandı. Eğitsel Değerlendirme İsteği Formu kullanılarak çift görev odaklı egzersizlerin öğrenme üzerindeki etkileri değerlendirildi. Pediatrik Sağlıkla ilgili Yaşam Kalitesi İndeksi testide yaşam kalitesini değerlendirmek için uygulandı. Ek olarak, lateralizasyon bozulması için dominant el-ayak-göz değerlendirme testi uygulandı. Ayak ark yüksekliği oranı ek fiziksel sorunların belirlenmesi amacıyla incelendi.
Özet (Çeviri)
Background: Autism spectrum disorders (ASD) is the neurobiological course thought to be caused by changes in the functions of the nervous and brain system and its structure. In addition to transportation limitations, language delays and behavioral difficulties, individuals with ASD also suffer from physical problems such as protective postural controli protective balance and delayed motor movements. Aim: The aim of this thesis Project is to examine the effects of dual-task focused balance exercises on balance and learning in children with Autism Spectrum Discorder. Method: A total of 30 children diagnose with ASD their aged 8-12 years were included in the study. 15 subjects were identified as the intervention group, and 15 subjects as the control group. While the control group continued routine exercises programe for 8 weeks, the intervention group additionally performed double-task focused balance exercises for 8 weeks, accompanied by a physiotherapist. Evaluations were made before and after the exercise program. Pediatric Berg Balance Scale was used for general balance assessment, and Tandem Gait Test and Finger-Nose Tracking Test were used for more detailed balance and coordination assessment, in which different emotional inputs were added. The effect of dual-task focused exercises on learning was measured with the Educational Evaluation Request Form. Festival of the Pediatric Health-Related Quality of Life Index for Quality of Life Assessment. In addition, dominant hand-foot-eye evaluation was performed for lateralization disorder. Foot arch carry rate was evaluated in terms of the consequences of additional physical problems.