2000-2010 Türkiye?Suriye ekonomik ve ticari ilişkileri
  1. Tez No: 309485
  2. Yazar: CİHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'nin en uzun sınır komşusu 877 km ile Suriye'dir. Suriye'nin Rusya yanlısı politikaları, Türkiye'nin batı yanlısı politikaları nedeniyle, iki ülke ilişkileri istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Suriye'nin 1990'dan sonra serbest piyasa ekonomisine geçiş yapmasından sonra, iki ülkenin ekonomik ilişkileri gelişmeye başlamıştır. Beşşar Esad'ın iktidara gelmesiyle, iki ülkenin ekonomik ilişkileri 2000-2010 yılları arasında en üst seviyeye çıkmıştır. İki ülke değişen dünya düzeni ve koşulları nedeniyle, 2000-2010 yıllarında aralarındaki su sorunu, Hatay sorunu, terör sorununu çözmeye çalışmışlardır. Tarihten gelen dini ve kültürel bağlar, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari durumu canlandırmıştır.Anahtar Kelimeler : Suriye, Türkiye, Ortadoğu, Ekonomi, Ticari İlişkiler
Özet (Çeviri)
Turkey's longest border is 877 km with Syria. Syria's pro-Russian policies, because of Turkey's pro-western policies, relations with the two countries has not reached the desired level. Syria's transition to free market economy after 1990, it began to develop economic relations the two countries. Bashar al-Assad came to power, the two countries rose to the highest level of economic relations between 2000-2010. Due to the changing world order and the conditions of the two countries, they have tried to solve the problem of terrorism, water problem, Hatay issue in 2000 to 2010. From the date of the religious and cultural ties between the two countries revived the economic and commercial situation.Keywords : Syria, Turkey, the Middle East, Economy, Trade Relations.