Uluslararası Bakalorya Programı'na ilişkin yönetici, öğretmen, veli ve mezun görüşleri
The points of the principals, teachers, parents and graduate International Baccalaureate Diploma Programme
- Tez No: 309508
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Uluslararası Bakalorya Diploma programı uygulayan özel liseler ve sosyal bilimler lisesi okul yöneticilerinin (okul müdürü ve yardımcıları, UBDP koordinatör ve yardımcıları) öğretmenlerinin, velilerinin ve mezunlarının UBDP'ye ilişkin görüşlerini saptamayı amaçlamaktadır. Araştırma evreni ve çalışma grubunu, Türkiye'de UB Diploma Programını uygulayan İstanbul'da 6, Ankara'da 3, Tarsus'ta 1, Kocaeli'de 1, Bursa'da 1 olmak üzere toplam 11 özel lise ve 1 sosyal bilimler lisesinde görev yapan 55 okul yöneticisi, 146 öğretmen, 70 veli ve UBDP'den mezun olmuş 140 kişi oluşturmaktadır. Bu liselerde, UBDP'de görev yapan yönetici ve öğretmenlere, mezun verecek durumda olan okulların veli ve öğrencilerin tümüne ulaşmak hedeflenmiştir. Evren ve çalışma grubunu oluşturan yönetici, öğretmen, veli ve mezunlara, araştırmacı tarafından geliştirilen ?UBDP'ye İlişkin Yönetici, Öğretmen, Veli ve Mezun Anketi? uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programında çözümlenmiştir. Araştırmaya katılan öğretmen-yönetici için görev değişkenine göre, veli-mezun için grup değişkenine göre, karşılaştırılmasında t-testi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Yöneticilerin ve öğretmenlerin en çok katıldıkları UBDP amaçları ?Öğrencinin eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi,? ?Küresel sorunlar konusunda bilinçlendirilmesi ve sözel ifade yeteneğinin geliştirilmesidir.? UBDP İle İlgili Öğrenme Ortamına ilişkin olarak araştırma kapsamına giren yöneticiler ve öğretmenlere göre, UBDP'de, ?Öğretim programları doğrultusunda çok amaçlı etkinliklere yer verildiği belirtilmiştir. UBDP'nin içeriğiyle ilgili olarak, ?Çağdaş bilimsel bilgileri yansıtmaktadır? ve ?Program öngörülen hedefleri gerçekleştirecek niteliktedir? ifadelerini belirtmişlerdir. UBDP'nin değerlendirmeyle ilgili olarak yöneticilerin ve öğretmenlerin en çok katıldıkları ifadeler arasında, ?Açık-seçik ve anlaşılır bir dille ifade edilmektedir?, ?Farklı ölçme ve değerlendirme tekniklerine (yazılı, sözlü, doğru-yanlış, seçmeli vb.) yer verilmektedir? ve ?Doğru davranışlar sürekli pekiştirilmektedir? şeklinde sıralanmıştır. Amaçlar, öğrenme ortamı, değerlendirme alt boyutunda, görev değişkenine göre elde edilen sonuçlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Mezun ve veliler ?Daha kaliteli eğitim alma isteği? nedeniyle UBDP'yi seçmişlerdir. Mezunlar, ?UBDP'nin üniversite yaşamına katkısı vardır?, ?UBDP eğitiminden memnunum?, ?Eleştirel gözle yanıtları değerlendirme becerileri kazandırmıştır,? ifadelerine en çok katılmışlardır. Veliler ise, ?UBDP eleştirel düşünme becerilerini geliştirmiştir?, ?Eleştirel soru sorma becerileri kazandırmıştır?, ?Sözel ifade yeteneği geliştirmeye yardımcı olmuştur? ifadelerini belirtmişlerdir. Mezun ve velilerin, ?düşünceler?, ?amaçlar?, ?genel? boyutunda grup değişkenine göre yanıtları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Veli öğrenciye göre UBDP hakkında daha olumlu düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims at determining the opinious of school administrators (school principals and deputy principals, IBDP coordinators and deputy coordinators), teachers, parents and graduates about IBDP.The research field and working group consist of 55 school administrators , 146 teachers, 70 parents and 140 graduate students; as for the location of the schools 6 of them are in İstanbul, 3 in Ankara, one in Tarsus, one in Kocaeli and the last one in Bursa; all of which are private high schools and one of which is social sciences high school. All these participants answered the questioannaire called ?The questioannaire related to IBDP? done by the researcher. All these data were processed by the help of SPSS. Teachers and administrators were compared with respect to ?duty variable,? while parents and graduates were compared with respect to ?group variable?.The results obtained from the research are that: the most meaningful aims of IBDP, stated by the administrators and teachers are: improving students ability in critical thinking and improving students oral expression ability and raising awareness about there are various activities with multi aims. For these administrators and teachers who joined in the learning environment in IBDP. In terms of the content of the IBDP, they (administrators and teachers) stated as the most frequent answer that ?It reflects contemporary and scientific knowledge? and added that ?this program is qualified enough to fulfill all targets.? As for the evaluation of the UBDP, the same group put forward that in this program there occurs different evaluation of written, oral, multiple choice exams etc. and all behaviours are always reinforced. There isn?t any meaningful difference between the results obtained by the duty variable in terms of objectives, learning environment and evaluation.The parents and graduates opted for IBDP because of the wish to get a more qualified education. Graduates give importance to such statements ?IBDP has great contribution in university education,? ?I am pleased with the, IBDP programme,? ?IBDP gives us the ability to answer the questions by taking critical thinking into consideration.? As for the parents, they support the ideas such as;?IBDP improves critical thinking ability,? ?It also improves the techniquies of asking questions using critical thinking ability,? ?It improves students oral expression ability? as the most frequent answers.There is also a meaningful difference between the parents and graduates? answers according to the group variable in terms of ideas, objectives and general attittudes, parents have more positive opinions about IBDP compared with the graduates.