İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı fen ve teknoloji alt testlerinin faktör yapılarının belirlenmesi
Determination of factor structures of science and technology sub tests in Level Determination Exams of 6th, 7th and 8th grades
  1. Tez No: 309507
  2. Yazar: SELDA ÖRS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu arastırmada, ilköğretim altıncı, yedinci ve sekizinci sınıföğrencilerine 2009 yılında uygulanan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) fen veteknoloji alt testlerinin faktör yapıları ile bu yapılara ait betimsel istatistiklerinve güvenirliklerin belirlenmesi amaçlanmıstır.Bu arastırmanın evrenini, 2009 yılında SBS'ye giren altıncı, yedinci vesekizinci sınıf öğrencilerinin tümü olusturmaktadır. Arastırmanın örneklemi,evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmistir. Bu yöntemle her birsınıf düzeyi için 5000 öğrenciden olusan örneklemler belirlenmistir.Arastırmada, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflara 2009 yılındauygulanan SBS fen ve teknoloji alt testlerinin maddeleri dikkate alınmıstır.Altıncı sınıf fen ve teknoloji alt testi 16, yedinci sınıf fen ve teknoloji alt testi18 ve sekizinci sınıf fen ve teknoloji alt testi 20 maddeden olusmaktadır.SBS-2009 fen ve teknoloji alt testlerinin faktör yapılarını belirlemek içinöncelikle maddeler arası tetrakorik korelasyon matrisi hesaplanmıs ve bumatris üzerinden AFA yapılmıstır. AFA sonucunda elde edilen faktöryapılarının doğrulanıp doğrulanmadığını belirlemek amacıyla da AsimptotikKovaryans Matrisi ile Ağırlıklı En Küçük Kareler Metodu'ndan yararlanılarakDFA uygulanmıstır. AFA ve DFA sonrasında belirlenen faktörlere ait soruvisayıları, betimsel istatistikleri ile KR 20 iç tutarlılık güvenirlik katsayılarıhesaplanmıstır.Bu arastırma sonucunda; altıncı, yedinci ve sekizinci sınıföğrencilerine 2009 yılında uygulanan SBS fen ve teknoloji alt testlerinin tekfaktörlü bir yapıya sahip olduğu; bu yapılar içerisinde yer almayan değisiksayılarda madde bulunduğu belirlenmistir. Ayrıca belirlenen tek faktörlüyapıların KR 20 güvenirlik katsayıları da kabul düzeyinin üzerindebulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factor structures of Scienceand Technology subtests which were administered to 6th, 7th and 8th gradesin 2009 and also the descriptive statistics and reliability of these structures.The population of this study is comprised of all 6th, 7th and 8th gradestudents who took Level Determination Exams (SBS) in 2009. The sample ofthe study, which was determined using random sampling method, included5000 students for each grade.In this study the items in the subtests of Science and Technology inSBS which was administered to 6th, 7th and 8th grades in 2009 were studied.The subtests of Science and Technology for 6th, 7th and 8th grades included16, 18, and 20 items, respectively.To determine the factor structures of SBS, firstly inter-item tetrachoriccorrelation matrix was calculated and then AFA was performed using thismatrix. To determine whether the factor structures found as result of AFAwere verified or not, DFA was performed using Asymptotic Covariance Matrixand Weighted Least Squares Method. The number of questions of factorsdetermined after using AFA and DFA, their descriptive statistics and KR 20internal consistency reliability were calculated.viiiIt was found that the subtests of Science and Technology in SBSwhich were administered to 6th, 7th and 8th in 2009 had one factor structureand there were various numbers of items which were not included to thesestructures. Additionally, the KR 20 reliability coefficients of the determinedone factor structures were found above the level of acceptance.