Lise öğrencilerinde anne ve baba ile ilişkilerin benlik saygısını yordama gücü ve bazı demografik değişkenlerle ilişkilerinin incelenmesi
High school students' mother-adolescent and father-adolescent relationships as predictors of self esteem and the correlations with certain demographic variables
  1. Tez No: 309536
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER AYDEMİR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin genel, sosyal, ev-aile ve okulakademikbenlik saygısını; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne ilişkileri (sevgi gösterme veözgürlük tanıma) ve baba ilişkilerinin (sevgi gösterme ve özgürlük tanıma) yordamagücünü incelemektir. Araştırmaya, İstanbul ili merkezindeki, Samandıra Lisesi,Medine Tayfur Sökmen Lisesi, Hasan Şadoğlu Lisesi, Rezan Has Lisesi, ÖzelBostancı Doğa Lisesi ve Kadıköy Anadolu Lisesi'nin, dokuzuncu, onuncu ve onbirincisınıf öğrencilerinden 486 öğrenci katılmıştır.Araştırma grubuna ?Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri? ve ?Ergen-Anne veErgen-Baba İlişkileri Ölçeği? uygulanmıştır. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizisonucunda; cinsiyetin, lise öğrencilerinin sosyal ve okul-akademik benlik saygısınıanlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Sınıf düzeyi, lise öğrencilerinin genelbenlik saygısını anlamlı düzeyde yordarken; sosyal benlik saygısı için yalnız onuncusınıf düzeyi anlamlı bir yordayıcı olarak bulunmuştur. Anne ilişkileri boyutlarındanannenin sevgi göstermesi, sadece ev-aile benlik saygısı için anlamlı bir yordayıcıiken, annenin özgürlük tanıması bütün benlik saygısı boyutlarının anlamlı düzeydeyordayıcısı olmuştur. Baba ilişkileri boyutları olan, babanın sevgi göstermesi vebabanın özgürlük tanıması değişkenlerinin her ikisi de, genel ve ev-aile benliksaygısını anlamlı düzeyde yordamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study gender, grade level, mother relationships (affection andindependence granting) and father relationships (affection and independencegranting) are examined as predictors for self esteem dimensions (general, social,home/parents and school/academic self esteem) of high school students. The studyinvolved 486 students in 9th, 10th and 11th grade from Samandıra High School ,Medine Tayfur Sökmen High School, Hasan Şadoğlu High School, Rezan Has HighSchool, Bostancı Doğa High School and Kadıköy Anatolian High school located inİstanbul city center.?Coopersmith Self Esteem Inventory? and ?Adolescent-Mother andAdolescent-Father Relationships Scale? were applied to the study group. At the endof the Multiple Linear Regression analysis the results showed that gender issignificant predictor of social self-esteem and school-academic self esteem for highschool students. Conclusions include that grade level is a significant predictor ofgeneral self esteem and for only 10th grade level it is a significant predictor of socialself esteem. While affection from mother is only a significant predictor of home/familyself esteem, independence granting from mother is found as a significant predictor forall dimensions of self esteem. On the other hand, affection and independencegranting from father are significant predictors of general and home/family selfesteem.