Saroz Körfezi'ndeki (Kuzey Ege denizi) Norveç istakozunun (Nephrops norvegicus L.,1758) bazı populasyon parametreleri ve üreme özelliklerinin belirlenmesi
Determination of population parameters and reproductive characteristics of Norway lobster (Nephrops norvegicus L.,1758) in the Saroz Bay (North Aegean sea)
- Tez No: 309558
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İŞMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Ege Denizi Saroz Körfezi içinde yayılım gösteren Norveç istakozunun stok miktarı (biyokütle), birim av (CPUE), boy dağılımı, boy ağırlık ilişkisi, eşey oranı, ilk eşeysel olgunluk boyu ve fekonditesi tespit edilmiştir. Saroz Körfezi'nde Norveç istakozunun ortalama birim avı 11,5 kg/sa, biyoması 203 kg/km2 bulunmuştur.Ölçülen 1424 Norveç istakozu bireyinde, karapaks boyu dişilerde 21-59 mm, erkeklerde ise 22-68 mm arasında değişmiştir. Ortalama karapaks boyu tüm bireyler için 39,67 mm (±7,73), dişilerde (N=735), 37,80 mm (±5,50), erkeklerde (N=689) ise 41,59 mm (±9,10) olarak hesaplanmıştır.Tüm bireyler için karapaks boyu-ağırlık ilişkisi, W=0,0006CL3,0508 olarak (R2= 0,9373) bulunmuştur. Dişiler için karapaks boyu-ağırlık ilişkisi, W=0,0007CL2,9731, R2=0,8954, erkekler için de W=0,0005CL3,0808, R2=0,9528 olarak hesaplanmıştır.Eşey oranı (erkek:dişi) 1:1,03 olarak, yumurtalı aylarda ise erkek:dişi oranı 1,09:1 olarak bulunmuştur. İlk eşeysel olgunluk boyu 104,9 mm toplam boy olarak bulunmuş olup, en küçük yumurtalı bireyin toplam boyu 105 mm, karapaks boyu 27 mm dir.Yumurtalı dişiler Ağustos-Şubat ayları arasında yakalanmıştır. İnkübasyon süresi yaklaşık 7 ay olarak tespit edilmiştir. Yumurta sayımı yapılan toplam 165 dişi bireyde ortalama yumurta sayısı 1702 adet (±1032,78) olarak hesaplanmıştır. Fekondite-karapaks boyu ilişkisi F=0,0017CL3,7606 (R2=0,6439) ve fekondite-ağırlık ilişkisi F=50,989W?507,01 (R2=0,7529) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biomass, catch per unit of effort (CPUE), length distribution, lenght-weight relationship, sex ratio, length at first sexual maturity and fecundity of Norway lobster showing the spread in the North Aegean Sea Saroz Bay were determined. Average of the catch per unit effort and biomass of Norway lobster in Saroz Bay were found 11,5 kg/h and 203 kg/km2, respectively.Carapace lengths of measured 1424 individuals Norway lobster were ranged 21-59 mm for females and 22-68 mm for males. The average carapace lengths were determined as 39,67 mm (± 7,73) for all individuals, (N = 735), 37,80 mm (± 5,50) for females, (N = 689) 41.59 mm (± 9, 10) for males, respectively.In this research, the carapace length ? weight relationship for all individuals, male and female were determined as W=0,0006CL3,0508 (R2= 0,9373), W=0,0005CL3,0808, (R2=0,9528) and W=0,0007CL2,9731 (R2=0,8954), respectively.The sex ratio of males to females was 1:1,07 and it was 1,09:1 for eggy months. The length at first sexual maturity was 104,9 mm in females. The total length and carapace length of the smallest sample of eggy were found as 105 mm and 27 mm respectively.Females with eggs were caught between the months of August to February. Incubation period was determined to be about 7 months. Average fecundity of inspected 165 females individuals was calculated as 1702. Fecundity - carapace length and fecundity - weight relationships were determined as F=0,0017CL3,7606 (R2=0,6439) and F=50,989W?507,01 (R2=0,7529), respectively.