Çanakkale kıyılarında barbun (Mullus sp.) avcılığında yakalanan hedef dışı türlerin seçiciliği
Gill net selectivity for by-catch species in red mullet net off the Çanakkale coast
- Tez No: 309559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale kıyılarında 18 ? 20 ? 22 mm göz genişliğine sahip barbunya ağlarına önemli miktarda yakalanan hedef dışı türlerin (çizgili hani (Serranus scriba), çırçır (Symphodus tinca), izmarit (Spicara maena), iskorpit (Scorpaena porcus) ve yabani mercan (Pagellus acarne)) seçicilikleri hesaplanmıştır. Ağların seçiciliğinde SELECT tahmin metodundan yararlanılmıştır. Beş farklı model kullanılarak (normal location, normal skala, gamma, lognormal and bimodal) eldeki verilere en uygun seçicilik eğrileri belirlenmiş ve sırasıyla ilk iki tür için bimodal fonksiyon, iskorpit balığı ve izmarit balığı için lognormal fonksiyon, yabani mercan balığı da gamma fonksiyon olarak hesaplanmıştır. 18 ? 20 ? 22 mm göz genişliğine sahip barbunya ağlarıyla yakalanan hedef dışı türlerin bu model fonksiyonlarına göre hesaplanan seçicilik eğrilerinin optimum yakalama boyları sırasıyla; çizgili hani (S. scriba) balığı için 15,62 cm, 17,36 cm ve 19,10 cm, çırçır (S. tinca) balığı için 13,26 cm, 14,73 cm, 16,21 cm, izmarit (S. maena) balığı için 14,70 cm, 16,33 cm, 17,96 cm, iskorpit (S. porcus) balığı için 9,64 cm, 10,71 cm, 11,78 cm, yabani mercan (P. acarne) balığı için 12,31 cm, 13,68 cm 15,05 cm olarak hesaplanmıştırYakalanan hedef dışı türlerin ilk üreme boyu ile avcılıkta kullanılan 18 ? 20 ? 22 mm göz genişliğine sahip barbunya ağların optimum yakalama boyları karşılaştırılmıştır. Buna göre, kullanılması geren ağ göz genişliği minimum 22 mm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the selectivity of a considerable amount of by-catch species ((painted comber (Serranus scriba), peacock wrasse (Symphodus tinca), blotched picarel (Spicara maena), black scorpionfish (Scorpaena porcus) ve axillary seabream (Pagellus acarne)) caught by mullet gill with nets 18, 20 and 22 mm mesh size were estimated on the coast of Çanakkale. The SELECT method was used for the determination of the selectivity parameters. Five different functional models (normal location, normal scale, gamma, lognormal and bimodal) were used to fit the selectivity curve to the catch data. Bi-model function gave the best fit for painted comber and peacock wrasse. Log normal model for blotched picarel and black scorpionfish and Gamma model for axillary seabream were the best suitable fit. Model lengths for gill nets with 18, 20 and 22 mm mesh size estimated as 15,62 cm, 17,36 cm and 19,10 cm for the painted comber (S. scriba); 13,26 cm, 14,73 cm, 16,21 cm for the peacock wrasse (S. tinca); 14,70 cm, 16,33 cm, 17,96 cm for the blotched picarel (S. maena); 9,64 cm, 10,71 cm, 11,78 cm for the black scorpionfish (S. porcus) and 12,31 cm, 13,68 cm 15,05 cm for the axillary seabream (P. acarne), respectively.The length at first maturity of the by-catch species were compared with the model lengths and found that the nominal mesh size with 22 mm must be used.