Limon otu (Lippia citriodora Kunth) bitkisinde doku kültürü çalışmaları
Tissue culture studies in lemongrass (Lippia citriodora Kunth)
- Tez No: 309561
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu araştırmada, limonotu (Lippia citriodora Kunth) bitkisinin in vitro koşullarda kallus oluşumu ve somatik embriyogenesis için uygun besi ortamlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada limonotu bitkisinin doku kültürüne aktarımı, kallus oluşumu ve çoğaltımı, ikinci aşamada ise embriyogenik kallus gelişimi amaçlanmıştır. Deneme Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Doku Kültürü ve Biyoteknoloji Laboratuarlarında 2010-2011 yıllarında yürütülmüştür. Denemelerde Murashige ve Skoog (MS) temel besi ortamına ilave edilen bazı sitokinin ve oksin büyüme düzenleyicilerinin farklı konsantrasyonlarının kallus gelişimine etkileri incelenmiştir. İncelenen parametreler bakımından limon otunda en iyi kallus gelişimi 2,0 mg/L NAA + 0,5mg/L BA büyüme düzenleyici ilaveli MS besi ortamının olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, limonotu bitkisi (Lippia citriodora Kunth) başarı ile doku kültür ortamına aktarılmış ve kallus oluşturmuştur. Ayrıca somatik embriyogenesis veya organogenesise temelini oluşturan embriyogenik kalluslar elde edilmiştir. Çok az da olsa bu kalluslardan kök gelişimi sağlanmıştır. Limonotunda kallus kültürü ile yapılan ilk çalışma olması açısından önemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine suitable media for callus induction and somatic embryogenesis in lemongrass (Lippia citriodora Kunth) under in vitro conditions. The study comprised two stages. At the first stage, transferring lemongrass to tissue culture, callus induction and proliferation, and, then, at the second stage embryonic callus growth were aimed. The study was carried out at Tissue Culture and Biotechnology Laboratories, Agricultural Faculty, Çanakkale Onsekiz Mart University in years of 2010-2011. In the experiments, Murashige and Skoog (MS) was used as basal medium and supplemented with some cytokines and auxins, and their different concentrations. The effects of these media on callus growth were examined. According to the results of investigated characters, the best callus growth was obtained from MS supplemented with 2,0 mg/L NAA + 0,5mg/L BA. As a result, lemongrass plant was transferred to tissue culture and calli were induced with this study. In addition, somatic embryogenesis or embryonic calli for the bases of organogenesis were obtained. Even very few, root development were observed from some calli. Some important results were achieved as the first callus report in lemongrass.