Sazan (Cyprinus carpio) balığında krom (VI)'nın histopatolojik ve mikronukleus testi ile genotoksik etkisinin araştırılması
Assessment of histopathological and micronucleus test with genotoxic effects of hexavalent chromium on mirror carps (Cyprinus carpio)
- Tez No: 309582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RIZA GEZEN, YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, sazan (Cyprinus carpio) balıkları üzerindeki krom (VI)'nın genotoksik etkileri mikronukleus frekansları ile histopatolojik değişiklikler ise solungaç, karaciğer ve kas dokuları kullanılarak laboratuvar şartları altında incelenmiştir.Balıklar 14 gün boyunca krom (VI)'nın sublethal konsatrasyonlarına maruz bırakılmışlardır. Kan ve doku örnekleri maruziyetten 7 ve 14 gün sonra alınmıştır.Hazırlanan doku örnekleri rutin histopatolojik işlemlerden geçirilerek Hematoksilen-Eosin (H.E.) ve Masson trichrome boyaları ile boyanarak mikroskopta değerlendirilmiştir. Eritrosit çekirdeklerindeki anormalliklerden biri olan mikronukleus (MN) testi periferal kanda bakılmıştır.Doza ve zamana bağlı olarak histopatolojik değişikliklerde; kas lifleri arasında kollajen artışı, bağdokuda mononüklear hücre infiltrasyonu, kas liflerinde atrofi, vakuolizasyon ve destrüksiyon; solungaç taraklarının bazal membranında kalınlaşma, filament epitelyumunda hiperplazi, ödem, filament epiteli ve sekonder lamellerde mukus hücrelerinde hiperplazi, kapillerlerde konjesyon ve perikapiller ödem, anevrizma, nekroz; karaciğer paranşim hücrelerinde dejenerasyon, yağlanma, vakuolizasyon, piknotik çekirdek, nekrotik ve dejeneratif alanlar, Kupffer hücrelerinde artış sinüzoidlerde konjesyon ve dilatasyon gözlemlenmiştir. Mikronukleus frekansınında doza ve süreye bağlı olarak arttığı tespit edilmiştir.Elde edilen sonuçlar, krom (VI)'nın histopatolojik ve genotoksik etkilerini sazan balığında (Cyprinus carpio)'da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, genotoxic effects was evaluated using the micronucleus frequency and histopathological changes analyzed using gill, muscle and hepatopancreas tissues under laboratory conditions in carp (Cyprinus carpio).Fish were exposed to sublethal concentrations of chromium (VI) during 14 days. Blood and other tissue samples were taken after 7 and 14 days of exposure.Following routine histological procedures of prepared tissue slides were stained with Hematoxylin-Eosin (H.E.) and mason trichrome then evaluated under a light microscope. Frequencies of erythrocytic nuclear abnormalities such as, micronuclei (MN) were investigated in peripheral blood of fish.A dose and time dependent histopathological changes: Increase in collagen between the muscle fibers, infiltration in mononuclear cells at connective tissue, atrophy of the muscle fibers, vacuolation and destruction; basal membrane thickening of the gill bar, epithelial hyperplasia, oedema, filament epithelium, hyperplasia of secondary lamellar cells, congestion of capillaries and peri capillary oedema, aneurism; degeneration of liver parenchymal cells, excessive accumulation of fat, vacuolation, pycknotic nucleus, necrotic and degenerative spaces, increase in kupffer cells, sinusoids congestion and dilatation observed. Micronucleus frequency increased depending on exposure time and concentration.These results indicated that chromium (VI) had histopathological and genotoxic effects on carp (Cyprinus carpio).