Faktöriyel denemelerde normallik ve varyansların homojenliği ön şartlarının yerine gelmediği durumlarda farklı yaklaşımlar için 1. tip hata ve testin gücü
Type I error rate and test power for different approaches to factorial designs when normality and homogeneity of variances assumptions are not satisfied
- Tez No: 309584
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada, faktöriyel denemelerde normallik ve varyansların homojenliği varsayımlarının yerine gelmediği durumlarda Fisher'in faktöriyel varyans analizi yerine kullanılabilen bazı test ve yaklaşımlar 1.tip hata olasılığı ve testin gücü bakımından karşılaştırılmıştır. Çalışmada, klasik faktöriyel varyans analizi (F), Welch-James (WJ) testi, logaritmik transformasyon (FL), rank transformasyonu (FR) ve permütasyon testlerine (FP) dayalı bazı test ve yaklaşımlar dikkate alınmıştır. Yapılan simülasyon denemeleri sonucunda varyanslar homojen olduğu sürece genel olarak bütün testlerin 1.tip hata ve testin gücü bakımından benzer sonuçlar verdikleri görülmüştür. Bu deneme koşullarında F, FL, FR ve FP testleri bakımından gerçekleşen 1. tip hata olasılıkları varyanslar homojenken örnek hacmi ne olursa olsun dağılımın şeklinden etkilenmemişlerdir. Ancak WJ testi bakımından gerçekleşen 1. tip hata olasılıkları özellikle n
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare type I error rate and test power of Fisher?s factorial ANOVA-F test to the some alternatives namely Welch-James (WJ) test, permutation tests (FP), analysis of variance based on logarithmic transformation (FL) and rank transformation (FR) tests by Monte Carlo simulation technique under normality and variance homogeneity of variances assumptions were not satisfied. As a result of the simulation trials, it was seen that generally all tests displayed similar results in the terms of type I error rate and test power as long as the variances are homogeneous. In these experimental conditions, type I error rates which occur in terms of F, FL, FR, FP tests were not affected from the shape of the distrubution regardless of the sample size when the variances are homogeneous. However, type I error rates which occur in terms of WJ test were affected from the shape of the distrubution especially when n