Karaçam meşcereleri için uyumlu gövde çapı ve gövde hacmi denklem sistemlerinin geliştirilmesi
Development of compatible taper and volume equations for black pine stands
- Tez No: 309674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Karaçam, Türkiye'nin önemli ağaç türlerinden biri ve orman ürünleri endüstrisinin önemli bir hammadde kaynağıdır. Sürekli değişen pazar şartları ve standartları karşılayacak doğru ve güvenilir çap ve hacim modellerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Maalesef, halen kullanılmakta olan yöresel ağaç hacim tabloları bu ihtiyacı karşılamak için yetersizdir. Bu ihtiyaçları karşılamak için en doğru yaklaşım tarzlarından birinin uyumlu gövde çapı ve gövde hacim denklemlerinin kullanılması olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Sütçüler Orman İşletme Müdürlüğü için dört farklı gövde çapı ve gövde hacim modeli (Max and Burkhart (1976), Parresol et al. (1987), Clark et al. (1991) ve Jiang et al. (2005)) geliştirilmiştir. Geliştirilen gövde çapı ve gövde hacim modelleri tüm ağaç için oldukça iyi sonuçlar vermiştir. Çap tahminlerindeki hata 2.08 cm'den, gövde hacmindeki hatalarda 0.01 m3'den daha az bulunmuştur. Buna ilaveten gövde üzerindeki değişik noktalar için geliştirilen modellerin doğruluğunu ve güvenilirliğini belirlemek için 10 farklı noktada çap ve hacim tahminleri yapılmıştır. Ayrıca geliştirilen gövde hacim modelleri ile Gülen (1953) tarafından geliştirilen çift girişli hacim tablosu sonuçları karşılaştırılmıştır. Geliştirilen dört gövde çapı ve gövde hacim modeli arasından en başarılı sonuçlar Jiang et al. (2005) tarafından geliştirilen model ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Black pine (Pinus nigra Arnold.) is an important tree species of Turkey and an important source of raw material for the forest products industry in Turkey. With ever changing market conditions, there is a need to accurately estimate tree volumes utilizing multiple upper stem merchantability limits. This is not currently possible with the existing local volume tables for these five species. One of the most accurate approaches to estimating upper stem diameter and volume to any merchantability limit is through the use of compatible volume and taper models. In this study, four different compatible taper and volume equations (Max and Burkhart (1976), Parresol et al. (1987), Clark et al. (1991), and Jiang et al. (2005)) developed for Sütçüler Forest Enterprise, Isparta Forest Regional District. Developed models generally performed better for the whole tree. Average diameter prediction error was less than 2.01 cm and volume prediction error was less than 0.01 m3. Diameter and stem volume prediction at 10 points along the stem was made to verify the accuracy and precision of proposed models throughout the bole length. In addition, tree bole volume estimates were compared to Gülen?s (1953) tree volume equation. Summary statistics indicated that the segmented form-class model of Jiang et al. (2005) was superior for estimating diameter at a specific height, height to a specific diameter, merchantable volume, and total volume for the species analyzed.