Mudurnu-Sırçalı Orman İşletme Şefliğinde yayılış gösteren Anadolu Karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] meşcereleri için gövde profil denklem sistemlerinin geliştirilmesi
Developing Compatible Taper and Volume Equations for Crimean Pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] in Mudurnu-Sırçalı Forest District Enterprise
- Tez No: 354526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ERCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Tek ağaçlara ilişkin toplam hacim yanında ağaç gövdelerinden üretilebilecek tomruk, maden direği ve sanayi odunu gibi odun çeşitlerinin miktarlarına ilişkin daha ayrıntılı hacim tahminleri, Gövde Çapı ve Gövde Hacim Denklemleri ile elde edilebilmektedir. Bu bakımdan; her ağaç türü ve farklı yetişme ortamlarında, tek ağaçların odun hacminin daha doğru ve ayrıntılı olarak belirlenebilmesi için Gövde Çapı ve Gövde Hacim Denklemlerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Mudurnu Orman İşletme Müdürlüğü, Sırçalı Orman İşletme Şefliği'nde yayılış gösteren Karaçam [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] ağaçları için Max and Burkhart (1976), Parresol et al. (1987) ve Jiang et al. (2005) denklemleri kullanılarak uyumlu gövde çapı ve gövde hacim denklemleri geliştirilmiş ve bu denklemlerin başarı durumları karşılaştırılmıştır. Çeşitli istatistiksel başarı ölçütleri ile yapılan karşılaştırmada, Jiang et al. (2005) denklemi % 94.44'lük model açıklayıcılığı ile ağaçların gövde çapı gelişimlerini modellemede en başarılı denklem olarak belirlenmiştir. En başarılı denklem olarak belirlenen Jiang et al.
Özet (Çeviri)
In addition to the total volume predictions of individual trees, the detailed volume predictions for timber assortments, i. e. mine poles, sawlogs, firewoods and industrial wood, can be acquired by the compatible taper and volume equations. In this regard, the compatible taper and volume equations are required to accurately and comprehensively obtain individual tree wood volume predictions in various tree species and sites. The compatible taper and volume equations were developed by using Max and Burhart (1976), Parresol et. al. (1987) and Jiang et. al. (2005) equations for Crimean Pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] trees located in Sircali Planning Unit, Mudurnu Forest Enterprise, Bolu Forest District Directoarate, and these models' fitting results were compared. In comparisons including some statistical indices, Jiang et. al. (2005)'s equation with 94.44 % of the coefficient of determination were found to produce the most satisfactory fits than other equation. The best predictive Jiang et. al. (2005)'s equation were decided to be appropriate at 0.05 significant level for the studied Crimean pine trees by testing independent data. In this study, the volume equation based on Jiang et. al. (2005)'s equation produced better predictive volume predictions than Gülen (1959)'s double entry volume equation and tables. In this regard, the development of the compatible taper and volume equations to obtain the detailed volume predictions for other Crimean pine's distribution areas will provide important contributions to these forest managements.