Karaçam için gövde çapı ve gövde hacmi denklemlerinin geliştirimesinde tepe tacı değişkenlerinin kullanılması
Use of crown variables to improve black pine compatible stem volume and taper equations
  1. Tez No: 318591
  2. Yazar: CAFER BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karaçam, Türkiye'nin önemli ağaç türlerinden biri ve orman ürünleri endüstrisinin önemli bir hammadde kaynağıdır. Sürekli değişen pazar şartları ve standartları karşılayacak doğru ve güvenilir çap ve hacim modellerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak için en doğru yaklaşım tarzlarından birinin uyumlu gövde çapı ve gövde hacim denklemlerinin kullanılması olduğu belirtilmektedir. Ancak, bir ağacın tepe tacı değişkeleri ağaç formunu önemli ölçüde etkilemektedir. Bununla birlikte tepe tacı değişkenlerinin gövde çapı modellerine eklenip eklenmemesinin faydalı olup olmadığı ile ilgili kesin bir sonuç yoktur. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda gövde çapı modellerine tepe tacı değişkenlerinin eklenmesinin yararı üzerine elde edilen sonuçlar oldukça değişkendir. Bu çalışmada, tepe tacı değişkenlerinin gövde çapı modellerine eklenmesi ile çap ve hacim tahminlerinde bir iyileşme olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla Konya Orman Bölge Müdürlüğü Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü karaçam meşcereleri için doğrusal ve doğrusal olmayan tepe tacı fonksiyonları Jiang et al. (2005) tarafından geliştirilen parçalı gövde çapı ve gövde hacim modeline eklenmiştir. Çalışmada kullanılan ölçüt değerleri bakımından kabuklu ve kabuksuz çap ve hacim tahminleri için tepe tacı değişkenlerinin eklenmesi ile daha iyi sonuçların elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Black pine (Pinus nigra Arnold.) is an important tree species of Turkey and an important source of raw material for the forest products industry in Turkey. With ever changing market conditions, there is a need to accurately estimate tree volumes utilizing multiple upper stem merchantability limits. One of the most accurate approaches to estimating upper stem diameter and volume to any merchantability limit is through the use of compatible volume and taper models. However, the crown variable of a tree strongly influences its stem form. In addition to, there is no unified agreement on whether crown dimensions should be incorporated into taper equations. Previous studies have shown mixed results on the benefits of adding crown variables in the taper models until now. In this study; we attempt to determine if crown variables can improve predictions of both diameter and volume for Black pine. Linear and nonlinear crown variables functions were incorporated into segmented taper and volume function developed by Jiang et al. (2005) for Black pine stands for Beyşehir Forest Enterprise of Konya Forest Region District. According to the results of this research, the inclusion of crown variables provided significantly improved model performance for both over-bark and outside-bark diameter and stem volume predictions in terms of evaluation statistics.