Değişik kaynaklardan lignin degrede eden bakterilerin izolasyonu ve ligninolitik aktivitelerinin test edilmesi
Isolation of lignin degrading bacteria from different sources and testing their ligninolytic activities
  1. Tez No: 309736
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tezi değişik kaynaklardan lignin degrede eden bakterilerin izolasyonunu, tür tayinlerinin yapılmasını ve bu bakterilerin ligninolitik aktivitelerinin test edilmesini konu almaktadır. Toprak ve gübre örneklerinden sekiz farklı izolat elde edilmiş ve yapılan analizlere göre bu izolatlardan L1, L2 ve PT21 izolatının Enterobacter carcerogenus türüne ait farklı suşlar olduğu, L3 ve L4 izolatının Enterobacter ludwigii türüne ait farklı suşlar olduğu, PT22 izolatının Citrobacter sedlakii türüne, PT41 izolatının Citrobacter farmeri türüne ve G1 izolatının ise Klebsiella pnemonia türüne ait suşlar olduğu belirlendi. İzolatların kraft lignin degredasyon oranları %37, 14, 20, 43, 48, 51, 28, 60 olarak belirlendi. İzolatların atık boya giderimindeki etkinlikleri incelendiğinde RBBR'yi % 20-90 oranında degrede ettiği belirlendi. G1 izolatından elde edilen lignin peroksidaz enziminin boyaları substrat olarak kullanarak %19-70 oranında dekolorize ettiği belirlendi. Ayrıca kumaş boyamada kullanılan direkt boyaların izolatlar tarafından ağartılma etkinliği araştırıldı. L1, PT21, PT22, PT41 ve G1 izolatlarının boyayı ortamdan uzaklaştırdığı ve ağartma kapasitelerinin olduğu tespit edildi. Ligninolitik enzimlerin kağıt ve tekstil endüstrisi gibi alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Elde edilen veriler ışığında, izolatların endüstriyel kullanım açısından yeterli kapasitede olabileceği görülmüştür. Bu bulgulardan yola çıkılarak izolatlardan elde edilecek enzimlerin önemli birer endüstriyel enzim olabilecekleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is about the isolation of the bacteria degrading lignin out of soil and fertilizer samples contaminated with petrol, and the identification of species. Eight different isolates were obtained from the soil and fertilizer samples, and according to the analysis, it was determined that L1, L2, and PT21 isolates were the different strains belonging to species of Enterobacter carcerogenus, L3 and L4 were different strains of Enterobacter ludwigii, PT22 isolate belonged to Citrobacter sedlakii, PT41 belonged to Citrobacter farmeri, and G1 isolate was the strain belonging to the species of Klebsiella pneumonia. The Kraft lignin degradation ratios of L1, L2, L3, L4, PT21, PT22, PT41 and G1 were identified to be 37 %,14 %, 20 %, 43 %, 48 %, 51%, 28%, and 60% respectively. The peroxidase was found in all isolates, whereas laccase was identified only in PT41 isolate. As the efficiency of isolates in waste dye removal was examined, they were observed to degrade RBBR at 20-90 %. Lignin peroxidase enzyme obtained from G1 isolate decolorized the dyes to the proportions between 19-70 % by using them as substrate. However, the enzymes derived from the other isolates were not efficient so much. The efficiency of the isolates in decolouring the direct dyes used for fabrics was examined. L1, PT21, PT22, PT41, and G1 isolates were observed to remove dye, and have decolourizing capacity. Ligninolytic enzymes obtained from microorganisms are used in paper, textile industries. In the light of the acquired data, the isolates were found to have sufficient capacity for industrial utilization. Based upon these findings, the enzymes to be obtained from isolates are thought to take their places among the industrial enzymes.