Koşut programlama ile grafik işlemci üzerinde örnek bir uygulama geliştirme
Parallel programming on graphics processors and an application
  1. Tez No: 309743
  2. Yazar: MENGÜ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kullanıcıların karmaşık problemleri bilgisayar ile çözme beklentisi sürekli artışgöstermektedir. Karmaşık problemleri çözmek için geliştirilen algoritmaları genelamaçlı mikroişlemciler üzerinde gerçek-zamanlı olarak çalıştırmak da çoğu durumdamümkün olmamaktadır. Bu gerekçelerden yola çıkan donanım üreticileri,algoritmaların çalışma zamanını azaltacak ve birçok işlem elemanı üzerinde koşutolarak çalıştırılabilecek yeni mikroişlemciler tasarlamaktadır.Bu tezde NVIDIA firması tarafından geliştirilen ve grafik işlem birimleriüzerinde çalışan CUDA teknolojisi tanıtılmıştır. Daha sonra CUDA teknolojisininetkinliğini kanıtlamak için bulanık mantık kuralları ile hareketli bir taşıyıcı bantüzerindeki zarlı fındıkların gerçek-zamanda tanınması problemi için bir algoritmakodlanmıştır. Bu algoritmanın hem koşut hem de seri çalışma süreleri raporedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Users' expectation to solve complex problems by computers is an everincreasingtrend. Algorithms developed to solve complex problems often have highalgorithmic complexity and can not run on general purpose microprocessors in realtime.Hardware manufacturers inspired by this demand design innovativemicroprocessors with many processing elements to run algorithms in parallel toreduce run time.A parallel programming technique, Compute Unified Device Architecture(CUDA) by Nvidia is introduced in this thesis. CUDA is then used to program analgorithm based on the fuzzy logic rules to identify skinned hazelnuts on a movingconveyor belt in real time to prove the effectiveness of the technique. Run times forboth parallel and serial implementation of the same algorithm is reported.