Çoklu döküman görüntü modeline dayalı kullanıcı ara birimi ve çizim uygulamaları geliştirme
  1. Tez No: 76290
  2. Yazar: SELAHATTİN ERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÇOKLU DOKÜMAN /GÖRÜNTÜ MODELİNE DAYALI KULLANICI ARA BİRİMİ VE ÇİZİM UYGULAMALARI GELİŞTİRME (Yüksek Lisans Tezi) Selahattin ERDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Günümüz uygulama geliştirme ortamları, aynı zamanda veri tabanı kullanım özelliklerine sahiptir. Örneğin metin ve grafik özellikli bilgi türleri için, veri tablosu içinde değişken uzunlukta biçimli veri alanları tanımlanabilmektedir. BLOB alanı (Binary Large Objects) olarak isimlendirilen bu alanda bilgi ikili dizin katarı (stream) özelliğinde saklanmaktadır. Metin ağırlıklı büyük hacimli bilgi yığınlarını veri olarak kullanan uygulamalarda kayıt bazı olarak dosya alınmakta, dosya bilgi deseni veri alanlarına göre biçimlendirilerek veri tabloları içinde bir veya ilişkili birkaç kayıt olarak temsil edilmektedir. Zenginleştirilmiş yazı biçimli (Rich text Format) programlama ara birimini kullanan bir uygulama ile bu veri tabloları içindeki kayıtların I/O işlemlerinden karakter ve paragraf biçimlerine kadar bilgi günlemesi program komutları ile yapılabilmektedir. Her türlü sorgulama işlemi tek bir komut ile binlerce kayıt üzerinde gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde metin, MDIWord uygulamasıyla doküman / görüntü yapısı ile çoklu doküman arabirimi desteğine sahiptir. OLE ve çizim nesnelerinin yedekleme ve görüntü sınıfları içinde metin bilgisi ile kullanımı gibi birçok modern programlama özellikleri bu çalışma içinde tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, özel amaçlı text ve çizim özellikli programlama ara birimi geliştirilerek geniş ölçüde kullanım özelliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
DEVELOPING USER INTERFACE AND DRAWING TOOLS BASED ON MULTIPLE DOCUMENT/ VIEW MODEL (M. Sc. Thesis) Selahattin ERDEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1998 ABSTRACT Nowadays programming development environments supports database capabilities in their specifications. For example, data tables includes fields that can contain binary data of arbitrary length and formatted for text and graphics data. This types fields knows as BLOB (Binary Large Objects) fields store the data in the form of stream. In whose applications uses text type information as large volumes of data, the file is handed as a base record structured into the fields of tables and is performed as a record or relational records. An application uses programming interface of rich text format capabilities can updates records of this tables by using program commands from I/O processing to maintaining character and paragraph formatting information. Each conditional searching can be performed on thousands of records by applying only command. Nowadays text with MDIWord application uses the framework's multiple- document interface (MDI) support with using the document/view architecture. This study includes many modern programming specifications such as OLE and drawing objects represented in text information implemented with persistent storage and view classes. It extends specific fundamentals to text and drawing programming interface provides support facilities for wide usability.