Sarmaşık ağacının hızlı pirolizi
Fast pyrolysis of sweet tree
  1. Tez No: 309748
  2. Yazar: TUNCAY ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fosil yakıtların çevreyi kirletmesi ve rezervlerinin azalması nedeniyle yanilenebilir enerji kaynaklarına olan talep her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla yeni ve temiz enerji kaynaklarının tüketimindeki payı artmaktadır.Bu çalışmada, hızlı piroliz yöntemiyle sarmaşık ağacının pirolizi gerçekleştirildi. Pirolizden elde edilen ürün verimi üzerine, parçacık boyutunun ve sürükleyici gaz akış hızının etkileri araştırıldı. Elde edilen sıvı ürünün yakıt ve kimya endüstrisi için ham madde kaynağı olarak kullanılabilirliği incelendi. Deneyler 200 °C/dak ısıtma hızında 400,500,600 ve 700 °C piroliz sıcaklıklarında gerçekleştirildi. Deneyler sonucunda ürün veriminin büyük ölçüde piroliz sıcaklığına bağlı olduğu gözlendi. Yapılan deneysel çalışma sonucunda piroliz sıvısının maksimum verimle elde edildiği, en uygun piroliz sıcaklığı 600 °C olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
There has been increasing intrest in renewable energy sources, because, fossil fuels pollute to the our enviromental qualıty.Therefore the share of new and clean energy sources in the total energy consumptıon is increasing.In thıs study , we performed pyrolysis of sweet tree bvia fast pyrolysis .We investigated effects of particle size, pyroysis temperature and sweep gas flow rate on the pyrolysis product yields.Product obtained from fast pyrolysis of sweet trees were investigated as a renewable energy sources and chemical feed stock. The reactor was heated at a heating rate of 200 °C per minute to a pyrolysis temperature of 400, 500, 600 and 700 °C. Experiments show that pyrolysis yields and conversion efficiencies depended mainly on pyrolysis temperature and 600 °C was the most suitable for decomposition of the hazelnut cupula to reach maximum oil yield.