Tebriz bahçelerinin İran bahçe sanatındaki yerinin araştırılması
An examination of Tabriz gardens in Iranian garden art
  1. Tez No: 309750
  2. Yazar: SİMA POUYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HOMA İRANİ BEHBEHANİ, PROF. DR. ÖNER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırma, Tebriz kentinde bulunan tarihi bahçelerin özellikleri doğrultusunda İran bahçe sanatı içindeki yerinin araştırılmasına yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmada öncelikle günümüze ulaşamayan Tebriz'in tarihi bahçelerinden; Saheb Abad Bahçesi, Kuzey Bahçesi, Sefa Bahçesi, Amir Kabir Bahçesi, ve Saheb Divan Bahçesi ile ilgili tanımlayıcı bilgiler verilmiş ve bu bahçelerin incelenmesinde, Tebriz Kenti'nde Kaçar dönemine ait olan 4 tarihi harita kullanılmıştır. Tez çalışmasında yöntem olarak El Gölü Bahçesi'nin tasarımında etkili olan faktörler araştırılmış ve bu faktörler üç başlık altında toplanmıştır. Bunlar; Fiziksel Faktörler, Biyolojik Faktörler ve Kültürel Faktörlerdir. İncelenen bu faktörlerin sonucunda farklı mikroklimatik özelliklere sahip Tebriz Kenti'nde İran Bahçe Sanatı ile ilgili ne gibi benzerliklerin ve farklılıkların oldukları ortaya konmuştur. El Gölü bahçesinde geçmişten bugüne dek yapılagelen değişiklikler, işlevsel ve estetik açıdan ele alınarak değerlendirilmiş ve bugünkü mevcut durumu ve aktüel kullanım durumu ortaya konmuştur. Bahçenin son yıllarda park kimliğine büründürülmesi sonucu alana yeni işlevler yüklenmesi ile El Gölü Bahçesinin yeni kullanım alanları tanıtılarak rekreasyon olanakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the place of historical gardens in Tabriz City within Iranian garden art. In the study, information was provided on historical gardens of Tabriz city which have not reached the present day such as `Saheb Abad? Garden, `North? Garden, `Sefa? Gerdan, `Amir Kabir? Garden, and `Saheb Divan? Garden and four historical maps belonging to the Kaçar Period of Tabriz city were used. In the thesis study, as a method, factors influencing the design of `Hand Lake? Garden were researched and these factors were grouped under three main headings. These are; Physical, Biological and Cultural Factors. As a result of an examination of these factors, in Tabriz city which has different microclimatic factors, it was determined what kinds of similarities exist relating Iranian garden Art. Changes made to the `Hand Lake? gardens from past to present were examined and evaluated functionally and aesthetically and present situation as well as the actual use was specified. New functional areas of `Hand Lake? gardens which emerged after the garden was given a park identity in the recent years and by the addition of new functional uses were introduced with new recreational facilities.