Bazı metilenbis-4H-1,2,4-triazol-3-tiol bileşiklerinin sentezi, reaksiyonlarının ve antimikrobial aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and reactions of some methylenebis-4H-1,2,4-triazol derivatives and investigation of their antimicrobial activities
  1. Tez No: 309752
  2. Yazar: YILDIZ UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
5,5?-Metilenbis(4-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-tiol) (53) bileşiğinin sentezi, malonohidrazid'den başlanarak 2,2?-(1,3-dioksopropan-1,3-diil)bis(N-fenilhidrazinkarbotioamid) (52) oluşumu üzerinden gerçekleştirilmiştir. 53 Nolu bileşiğin sırasıyla etil bromoasetat ve hidrazin hidrat ile etkileştirilmesi ise, 2,2?-{metilenbis[(4-fenil-4H-1,2,4-triazol-5,3-diil)tio]}diasetohidrazid (55) bileşiğinin oluşumuna yol açmıştır. 55 Nolu hidrazidin çeşitli aromatik aldehitler ile muamelesi, karşılık gelen arilmetilen asetohidrazidleri (56a-d) vermiştir. 5,5?-Metilenbis(2-[(alkilmetilamino)metil]-4-fenil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-tion) (57a, 57b) bileşiklerinin sentezi için ise, 53 nolu bileşiğin ayrı ayrı olmak üzere formaldehit varlığında furan-2-ilmetanamin ve morfolin ile reaksiyonlarına başvurulmuştur. 3,3?-Metilenbis{5-[(2-kloro-4-nitrofenil)tio]-4-fenil-4H-1,2,4-triazol} (58) bileşiği, 53'ün bazik ortamda 3,4-dikloronitrobenzen ile reaksiyonundan elde edilmiş, ardından, Pd-C katalizörü yanında hidrazin hidrat ile etkileştirilmek suretiyle nitro grupları amino grubuna dönüştürülerek (4{[5-({5-[(4-amino-2-klorofenil)tio]-4-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-il}metil)-4-fenil-4H-1,2,4-triazol-3-il]tio}-3-klorofenil)amin (59) bileşiği elde edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, EI-MS teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Antimikrobial aktiviteleri, Rize Üniversitesi, Biyoloji Bölümünde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of 5,5?-methylenebis(4-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-thiol) (53) was preformed starting from malonohydrazide via the formation of 2,2?-(1,3-dioxopropan-1,3-diyl)bis(N-phenylhydrazincarbothioamide) (52). Treatment of compound 53 with ethyl bromoacetate and hydrazine hydrate, led to the formation of 2,2?-{methylenbis[(4-phenyl-4H-1,2,4-triazol-5,3-diyl)thio]}diacetohydrazide (55). Reaction of 55 with several aromatic aldehydes produced the corresponding arylmethyleneacetohydrazides (56a-d). The reaction of 53 with furan-2-ylmethanamine (for 57a) or morpholine (for 57b) resulted in the formation of the corresponding Mannich bases, 5,5?-methylenebis(2-[(alkylmethylamino)methyl]-4-phenyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-thion) compounds (57a, 57b). Treatment of 53 with 3,4-dichloronitrobenzene in basic media yielded 3,3?-methylenebis{5-[(2-chloro-4-nitrophenyl)thio]-4-phenyl-4H-1,2,4-triazol} (58). Nitro groups of compound 58 was reduced to amino group by the treatment of 58 with hydrazine hydrate in the presence of Pd-C catalist, thus, (4{[5-({5-[(4-amino-2-chlorophenyl)thio]-4-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl}methyl)-4-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl]thio}-3-chlorophenyl)amine (59). The structures of the newly synthesized compounds were confirmed by FT-IR, Mass, 1H NMR and 13C NMR spectroscopic methods. All compounds were screened for their antimicrobial activities.