Silikon bazlı kimyasal maddelerle emprenye işleminin odunun bazı fiziksel, mekanik ve biyolojik özelliklerine etkisi
The effect of impregnation with silicon based compounds on some physical, mechanical and biological properties of wood
  1. Tez No: 309775
  2. Yazar: CEYHUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT CAFER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez kapsamında, Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen ve orman ürünleri sanayinde yoğun olarak kullanılan doğu ladini (Picea orientalis L.) ve doğu kayını (Fagus orientalis L.) odun örnekleri silikon bazlı emprenye maddeleriyle emprenye edilmiş ve emprenye sonrasında odun özelliklerinde meydana gelen değişiklikler bazı fiziksel, mekanik ve biyolojik test yöntemleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada silikon bazlı emprenye maddeleri olarak Dow Corning (R) 1-6184 Su İtici (Water Repellent), Dow Corning (R) Z-6341 Silan, Dow Corning (R) 2-9034 EU Emülsiyon, Dow Corning (R) IE 6683 ve Dow Corning (R) Z70 seçilmiş ve bu maddelerin %10 ve %50 konsantrasyonları ile odun örnekleri emprenye edilmiştir. Fiziksel özelliklerden özgül ağırlık, su alma oranı ve su itici etkinlik; mekanik özelliklerden liflere paralel basınç direnci ve şok direnci; biyolojik özelliklerden de esmer çürüklük mantarı olan Coniophora puteana mantarı kullanılarak mantar çürüklük testi yapılmıştır. Sonuç olarak, silikon bazlı emprenye maddeleriyle gerçekleştirilen emprenye işleminin odunun su alma oranını önemli ölçüde azaltmadığı tespit edilmiştir. Ancak kontrol örneklerine kıyasla bir miktar su itici etkinlik sağlanmıştır. Emprenye edilen örneklerin liflere paralel basınç direnci kontrol örneklerine yakın bulunmuştur. Ancak emprenye edilen örneklerin şok direncinde azalmalar olduğu gözlenmiştir. Silikon bazlı emprenye maddeleri, C. puteana mantarının saldırısına karşı odunda iyi bir biyolojik dayanım sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of impregnation with silicon based compounds on some physical, mechanical and biological properties was investigated of spruce (Picea orientalis L.) and beech (Fagus orientalis L.) wood species spreading widely at East Blacksea Region of Turkey. As a silicon based compounds, Dow Corning (R) 1-6184 (Water Repellent), Dow Corning (R) Z-6341 Silan, Dow Corning (R) 2-9034 EU Emulsion, Dow Corning (R) IE 6683 and Dow Corning (R) Z70 were chosen. Wood specimens were impregnated with these compounds having concentrations of 10% and 50%. As physical properties; density (g/cm3), water absorption rate (%) and water repellent efficiency (%) as mechanical properties; compression strength parallel to grain (N/mm2) and shock strength (J/cm2) as biological properties; decay test using a brown rot fungi, C. puteana were performed on both treated and untreated specimens. As a result of the study, impregnation of wood with silicon based formulations did not decrease water absorption rate (%) considerably. However, treated specimens showed slightly higher water repellent efficiency (%). Compression strength parallel to grain of treated specimens was nearly similar to untreated specimens whilst, shock strength of treated specimens was relatively lower than that of untreated specimens. Silicon based formulations increased biological resistance of wood against to C. puteana attack.