Huş'un kayın'a alternatif olarak kontrplak üretiminde değerlendirilmesi
Utilization of birch wood as alternative to beech wood in plywood manufacturing
- Tez No: 309774
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, kontrplak sektöründe kullanılan önemli ağaç türlerinden biri olan huş ağacının kayın ağacına alternatif olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçla ağaç türleri olarak kayın (Fagus orientalis) ve huş (Betula pendula) kullanılmıştır. Üre formaldehit (ÜF) ve melamin üre formaldehit (MÜF) tutkalları kullanarak 5 tabakalı kontrplaklar üretilmiştir.Üretilen kontrplakların mekanik özelliklerinden TS EN 314-1'e göre çekme-makaslama direnci değerleri, TS EN 310'a göre eğilme direnci ve elastikiyet modülü değerleri belirlenmiştir. Üretilen kontrplakların fiziksel özelliklerinden ise TS EN 323'e göre yoğunluk, TS EN 322'ye göre denge rutubeti miktarları belirlenmiştir.Sonuç olarak; üretilen levhalarda, kayın kontrplakların yapışma direnci değerleri en yüksek bulunurken, eğilme direnci değerleri arasında belirli bir fark bulunmamıştır. Buharlama işlemi açısından, her ağaç türü için buharlama yapılmamış tomruklardan üretilen levhaların mekanik özellikleri yüksek bulunmuştur. Ayrıca melamin üre formaldehit (MÜF) tutkalları kullanarak üretilen kontrplakların yapışma direnci üre formaldehit (ÜF) tutkalları kullanılarak üretilen kontrplaklardan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to research using possibilities of birch species as alternative to beech wood in plywood manufacturing. For this reason, beech (Fagus orientalis) and birch (Betula pendula) were used as tree species. Melamine urea formaldehyde (MUF) and urea formaldehyde (MUF) resins were used for five ply plywood manufacturing as adhesive.Some mechanical properties such as shear strength, bending strength, modulus of elasticity of the plywood panels were conducted according to TS EN 314-1, TS EN 310, respectively. Physical properties such as density and equilibrium moisture content were determined according to TS EN 323 and TS EN 322, respectively.In the result of that beech plywood panels gave higher shear strength values than those of birch panels. But there was no clear different between bending strength values of beech panels and those of birch panels. It was determined that mechanical properties of the plywood panels from both of two species were decreased with steaming process. It was also shown that shear strength of plywood panels manufactured with MUF resin were higher than those of the test panels manufactured with UF resin.