Patlama etkisi altındaki çelik panel elemanların dinamik davranışlarının incelenmesi
Dynamic behaviours of steel panels subjected to blast load
  1. Tez No: 309777
  2. Yazar: BAHRAM SAMADİ VAİGHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM PUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Patlama olayının mekanizması ve etkileri bugüne kadar bir çok araştırmacı tarafından teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Bu araştırmalar, belli miktardaki bir patlayıcının patlamasıyla oluşan basıncın hesabı ve bir eleman üzerine etkitilen herhangi bir patlama basıncının o elemanda oluşturacağı hasar durumunun belirlenmesi üzerine yoğunlaşmıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın temel amacı da, belli bir patlama basıncına maruz çelik panel elemanların davranışını incelemektir.Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm genel bilgilerin verildiği bölüm olup, patlama olayının mekanizması ve çeşitleri ile patlama etkilerine karşı alınması gereken önlemlere değinilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın amacına uygun olarak farklı mesnet düzenlemelerine göre tasarlanıp, ABAQUS-6.10.1 programıyla doğrusal olmayan modellemesi yapılan çelik panellerin patlama etkilerine karşı davranışları incelenmiştir. Çalışmanın tümünden çıkartılabilecek sonuç ve öneriler ise üçüncü bölümde özetlenmekte ve bu son bölümü kaynaklar diziniyle bir ek bölüm izlemektedir.Elde edilen sonuçlar, patlama etkisi altındaki çelik panellerde, enerjinin çoğunun mesnetlerde harcandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The mechanism of explosion and its effects have been performed either theoretically and experimentally by many researchers. These studies focused on calculation of certain amount of blast pressure and its failure mechanism on any system. Therefore, the purpose of this study is to investigate of steel panels under different blast pressures.The study done for the purpose consists of five main chapters. In the first chapter, general information is presented, event of explosion mechanism and measures to be taken against the effects of the explosion of varieties mentioned. In the second chapter, studies made on design steel panel modeling with a different support designs, and behavior against the effects of the explosion in steel panels with ABAQUS-6.10.1 computer program. The conclusion drawn from the results of this study and suggestion are summarized in the third chapter. This last chapter is followed by list of references and one appendix.The conclusions obtained from study of steel panels under the influence of the explosion, showed that the most of the blast energy dissipated by supports.