Büyük lahana kelebeği (Pieris brassicae L.; Lepidoptera:Pieridae)'nde yeni bir mikrosporidium (protista) türünün karakterizasyonu
Characterization of new microsporidium (protista) from large cabbage butterfly (Pieris brassicae L.; Lepidoptera:Pieridae)
- Tez No: 309791
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Zooloji, Biology, Parasitology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu yüksek lisans tezinde; dünyada ve ülkemizde lahana yetiştiriciliğinde önemli ürün kayıpları meydana getiren Büyük Lahana Kelebeği (Pieris brassicae L.; Lepidoptera: Pieridae)'nde doğal enfeksiyona neden olan bir mikrosporidium türünün karakterizasyonu yapıldı. 2011 yılında Trabzon ilinde yapılan arazi çalışmaları sonucu toplanan P. brassicae larvaları üzerinde ışık mikroskopu ile 40X ve 1000X'lik büyütmelerde incelemeler yapıldı. Larvaların disekte edilmesi ile hazırlanan taze preparatlarda patojenin boyu 5,29 ± 0,55 (3,71 ? 7,26; n = 250) µm, eni ise 2,31 ± 0,30 (1,65 ? 3,30; n = 250) olarak ölçüldü. Enfeksiyonun konağın yalnızca bağırsak dokusunda geliştiği ve yapılan Giemsa çalışmaları ile patojenin hayat safhaları tespit edildi. Elektron mikroskobisi (TEM) ile patojenin ultrastrüktürel yapısı belirlendi. Spor safhası üzerinde yapılan ultrastrüktürel incelemeler sonucunda patojenin; diplokaryotik, polarfilament sayısı 6, spor duvarı kalınlığı 100 ? 125 nm ve polar filament çapının 57 ? 71 nm olduğu tespit edildi. Ultrastrüktürel karakterler bu patojenin, Pieris brassicae'de daha önceden tespit edilen mikrosporidium türlerinden farklı yeni bir tür olduğunu göstermektedir. Yapılan moleküler çalışmaların sonuçları da elektron mikroskobisi sonuçlarını desteklemektedir. Yapılan ışık, elektron mikroskobisi ve moleküler çalışmalar; P. brassicae larvalarında tespit edilen bu patojenin Nosema cinsine ait yeni bir tür olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A microsporidium species detected from large cabbage butterfly (Pieris brassicae L.; Lepidoptera: Pieridae) which cause important product loses in cabbage farming in our country and worldwide was characterized in this study. The larvae were collected from the provience of Trabzon in 2011. The larvae collected from field studies were dissected and fresh preparations were examined under the light microscope with magnifications 40x-1000x. Pathogen dimensions were measured as 5,29 ± 0,55 (3,71 ? 7,26; n = 250) x 2,31 ± 0,30 (1,65 ? 3,30; n = 250) in fresh preparations of dissected larvae. Infection was found only in the intestine of larvae and the life cycle of the microsporidian was determined with Giemsa stain. Ultrastructural features of the pathogen were determined with electron microscopy. According to ultrastructural studies on pathogen spore; this pathogen is diplocharyotic and it has 6 polar filament coils, 100 ? 125 nm spore wall thickness and 57 ? 71 nm polar filament dimension. Ultrastructural details showed that the microsporidian is a new species and differ from other microsporidia previously characterized from Pieris brassicae. Molecular studies were also completed in order to confirm the microsporidian pathogen is a new species. According to light, electron microscopy and molecular studies, this pathogen in the genus Nosema was confirmed as a new type of microsporidium detected in P. brassicae larvae.