Erzurum'da lahana sineği, delia radicum (L.) (anthomyiidae: diptera)'un tanımı ve biyolojisi üzerinde araştırmalar
Morfhological and biological studies on cabbage fly, delia radicum (L.) (anthomyiidae: diptera) in Erzurum
  1. Tez No: 4299
  2. Yazar: ÜMİT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
42 VI. ÖZET Erzurum' da iklim kofullarının uygun olması nedeniy le lahana yetiştiriciliği büyük öneme sahiptir. Delia radi- cum (L.), lahana, şalgam ve turp gibi sebzelerin önemli zarar- ;lrlarmdan birisidir. Böceğin zararı sonucu üreticiler bu gibi sebzelerin yetiştirilmesinde büyük güçlüklerle karşı laşmaktadırlar. Bu çalışma, böceğin morfoloji, biyoloji ve konukçularını saptamak amacıyla ele alınmıştır. Çalışma 1986-1988 yıllarında yürütülmüştür. Böceğin biyolojisi tarla ve labaratuvar şartlarında incelenmiştir. Konukçuları ve zararı ise şehir civarındaki lahana, şalgam ve turp tarlalarında tesbit edilmiştir. Böceğin ergin, yumurta, larva ve pupasının tanımları. yapılmış, taksonomik öneme sahip kısımların çizimleri yapılmış tır. 22» radicum, Erzurum'da yılda üç döl vermektedir. Kışı konukçu bitkilerin kökleri civarında toprakta pupa döneminde geçirmektedir. Kışlayan pupalardan erginler 1987 yılında 8 Mayıs, 1988 yılında ise A- Iv.ayıs'ta çıkmaya başlamışlardır. Birinci döl erginleri 1987 yılında 3 Temmuz, 1988 yılında 5 Temmuz 'da; ikinci döl erginleri 1987 yılında 18 Ağustos, 1988 yılında 23 Ağustos' ta çıkmışlardır. Dişiler yumurtalarını birinci dölde, 1987 'de 20 ICayıs, 1988 'de 18 Mayıs» ta; ikin ci dölde 1987' de -15 Temmuz, 1988* de 17 Temmuz 'da; üçüncü dölde ise 1987 yılında 27 Ağustos,1988 'de. koymuşlar dır. Böceğin yöredeki konukçuları Cruci ferae familyasına mensup, lahana (Brassica oleracea var, capitata), şalgam (B. rapa), turp (Raphanus sativus),. Sisybrium loeselii ve yabani hardal (Sinapis arvensis) ' dir. Bitki başına bırakı lan yumurta sayısı en fazla _3. loeselii bitkisinde bulunmuş-^ tur. Bu bitki yörede böceğin önemli bir populasyon kaynağıdır.43 Labaratuvarda 16-21 (18,5) C0,de yumurtlama öncesi süre 5-12 (9,5) gün, dişi başına bırakılan yumurta sayısı 52-483 (208,5) adet, ergin ömrü dişilerde 31-47 (40,5), er keklerde 11-39 (25) gün olarak bulunmuştur. 17-22 (19,5) C0' de yumurta açılma süresi 3-7 (3,78) gün, 16-22 (18) C0,de ise 5-8 (5,88) gün'dür. 14-21 (18,5) C°'de toplam larva sü resi 13-26 (19,9) gün, 17-22 (19,2) G0fde pupa süresi 10-13 (12,49) gün olarak tesbit edilmiştir. Lahanada tarlaya dikimden 3-4 hafta sonra, böceğin zararı sonucu ölen bitki oranı 1987 yılında % 11, 1988 yı lında % 24 olarak bulunmuştur. Bulaşık bitki oranının 1988 yılında % 83 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
44 VII. SUMMARY Morfhological and Biological Studies on Cabbage fly, Delia radicum (L.) (Anthomyiidae : Diptera) in Erzurum. Cabbage production is very important in Erzurum be-? cause of its good ecological conditions. D-. radicum is one of the most important insect pest attacking to cabbages, rutabagas and radishes. Morfhology, biology, host plants and damages of D. ra dicum has been stutied during 1986-19.88 in Erzurum Province. The biology of the pest has been stutied in labratory and field conditions. Its host and the damage has been investi gated in field of cabbage, radish and rutabaga in neigbour- hood of Erzurum city. Descriptions of the eggt larval, pupal and adult sta ges and drawings of their taxonomic characters were given. In field conditions, It was observed that D. radicum gives three generations in a year. It overwinters, in pupal stage in soil near to roots of host plants. The adultB began to emerge from the overwintered pupae on May in 1987 and May 4 th in 1988. The emergence of adults.from overwintering pupae was complied in 27 and 42 days in 1987 and 1988 respec tively» The flies of the first generation began to occur on July 3 th and July 5 th but adults of the second generation August 18 iti 1987 and August 23 th in 1-988. The females de- poseted their eggs in soil near host plants where the stem meets the ground but some of eggs were also found on the base of the petioles of Sisymbrium loeselii (L.). They began to lay egg on May 20 th and î.:ay 18 th in first generation,.. on July 15 th and July 17 th in second generation, and oh August 27 th and in 1987 and 1988 respectively. The eggs were hatched on. the 6 th and 4 th days in first generation, on the 5 th and 4 th days in second genera-45 tion,and on the 8 th and in third genaration in 1987 and 1988 respectively. Total larval period- began to terminate on the 21 th and 26 th days in first generati on, on th 16 th and 18 th days in second generation in 1987 and 1988 respectively. pupal period was 15 and 16 days in first generation, 12 and 14 days in second generation in 1987 and 1988 respectively. The larvae of third generation began tobe pupae on October 15 th' and September 30 th in 1986 and 1987 respectively. The larvae terminated pupation on the end of November. Host plants of D. radicum belonging to Cruciferae are cabbage (Brassica oleracea var. capitata), radish (Rap- hanus sativus), rutabaga (B. rap a), S.loeselii and S, arvensis, The average number of eggs per plant was highest on S. loeselli. This weed was determined as the most important source of population of this pest, In labaratory, preoviposi tion period was 5-12 (8,5) days, oviposition period was 33-40 (33,5) days, the number of eggs laid by a female was 52-483 (208, 5), lif e span was 31-47 (40,5) days in females but 11-39 (25) days in males at 16-20 (18,5) C°. Incubation period of eggs was 3-7 (3,78) days at 17-22 (19,5) C°, but 5-8 (5,88) days at 16-22 (18) C? Total larval period was 13-26 (19,9) day:; at 14-21 (18,5) C°..Pupal period was 10-13 (12,49) days at 17-22 (19,2). % 11 and % 24 of the cabbage seedling were found to be kille.* by the pest, 3-4 weeks after transplant! ng.ih 1987 and 1988 respectively. The ratio of the infested plants was' % 83 in 1988.