Türkiye'deki Hyla orientalis ve Hyla savignyi türleri arasında iskelet kası protein bantlarının karşılaştırılması
Comparison of skeletal muscle protein bands between Hyla orientalis and Hyla savignyi species in Turkey
  1. Tez No: 309793
  2. Yazar: ALİ İHSAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Hyla orientalis türünün üç populasyonun bireyleri ile H. savignyi türünün altı populasyonunun bireyleri arasında iskelet kası protein bantları SDS-PAGE vasıtasıyla karşılaştırılmıştır. SDS-PAGE karakterizasyonunda toplam 26 ergin (14 dişi ve 12 erkek) H. orientalis örneği ve 54 ergin (25 dişi ve 29 erkek) H. savignyi örneği kullanılmıştır. Birinci grubun (H. arborea'nın Kuzeybatı populasyonları) 34 benzer protein bandına sahip olduğu görülürken, ikinci grubun (H. savignyi'nin Güneydoğu populasyonları) 32 banda sahip olduğu görülmüştür. Birinci grubun 2 adet ilave ve diğer grupta olmayan protein bandına sahip olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Türkiye'deki H. orientalis ve H. savignyi populasyonlarındaki bireylerin iskelet kası protein bantlarının toplam sayısına göre biyokimyasal olarak farklı olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, skeletal muscle protein bands of the Hyla orientalis specimens from three populations and H. savignyi specimens from six populations in Turkey were compared by SDS-PAGE (Sodium Dodecyl Sulphate-Poly Acrylamide Gel Electrophoresis). Totally 26 adult (14 females and 12 males) H. orientalis specimens and 54 adult (25 females and 29 males) H. savignyi specimens were used in SDS-PAGE characterization. The first group (Northwestern populations of H. arborea) had 34 homologous protein bands whereas the second group (Southeastern populations of H. savignyi) had 32 bands. It was shown that the first group had two additional and unique bands. The results of the present study show that specimens of the H. orientalis and H. savignyi populations in Turkey are biochemically different according to total number of skeletal muscle protein bands.