Trabzon-Maçka yöresinde yetiştirilmiş Avrupa melezi (Larix decidua Mill.) odununun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine gövde yüksekliğinin etkisi
The effect of stem height on the physical and mechanical properties of European larch (Larix decidua Mill.) wood grown in trabzon-maçka region.
  1. Tez No: 309795
  2. Yazar: EMRAH AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Avrupa melezi [Larix decidua Mill.] odununun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine ağaç gövde yüksekliğinin etkisi araştırılmıştır.Deneylerde, Trabzon-Maçka yöresinden alınan 3 adet örnek ağaçtan yararlanılmıştır. Örnek ağaçların seçimi, deney örneklerinin hazırlanması ve deneyler ilgili standartlara uygun olarak yürütülmüştür.Avrupa melezi odununun fiziksel özelliklerinden tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlıklar, hacim-yoğunluk değeri ve odun-su ilişkileri; mekanik özelliklerinden liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, dinamik eğilme (şok) direnci ve Brinell sertlik değerleri hesaplanmış ve tüm bu değerlerin gövde yüksekliğine göre değişimi incelenmiştir.Sonuçlar, aynı ağaç türü ve aynı familyaya ait ağaç türleri odunları üzerinde yapılmış olan diğer çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Çalışma sonucunda, Avrupa melezi odununun hafif, yumuşak ve orta kalite özelliğine sahip olduğu, çalışma özellikleri ve liflere paralel basınç direnci ?orta?; eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve dinamik eğilme (şok) direnci ?düşük? ağaçlar grubunda bulunduğu, ağaç gövde yüksekliğine göre özgül ağırlığın azaldığı ve direnç özelliklerinin düştüğü belirlenmiştir. Bu sonuçlardan yararlanarak Avrupa melezi odununun kullanım yerleri hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of tree stem height on the physical and mechanical properties of European larch (Larix decidua Mill.) wood was investigated.In the experiments, the three trees were obtained from Trabzon-Maçka region were used. The selection of the experimental trees, preparation of the test specimens and application of the test procedures were done according to relevant standards.For the physical properties; air and oven dry specific gravity, volume density value, wood water relatives, for the mechanical properties; compression strength parallel to the grain, static bending strength, modulus of elasticity for bending strength, impact strength and value of Brinell hardness were determined. Moreover the variation of all the wood properties was determined related to the stem height.The results were compared with the obtained data the same species and tree species in the same family.According to the test results, European larch wood has light, soft and medium quality properties. Its wood-water relatives and compression strength parallel to the grain is ?medium?, static bending strength, modulus of elasticity for bending strength and impact strength are little. As stem height increases, specific gravity and mechanical properties decrease. According to the obtained data of this study, the proposals were given about use of European larch [Larix decidua Mill.] wood.