Bulanık mantığa dayalı gürültü azaltma
Noise reduction based on fuzzy logic
- Tez No: 309798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GANGAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sayısal görüntülerde, çeşitli sebeplerle gürültüler ortaya çıkmaktadır. Bu gürültülerin varlığından dolayı görüntüden gerekli bilgilerin elde edilmesi zorlaşmakta veya imkânsız hale gelmektedir.Bu çalışmada, görüntü işlemede bulanık mantık kurallarından yararlanılmıştır. Klasik küme kavramına göre; bir eleman bir kümeye aittir veya değildir; fakat bulanık küme kavrama göre; elemanların tümü [0, 1] aralığında değişen üyelik dereceleri ile kümeye aittir. Bu durum, insan mantık sistemine daha yakın yöntemler kullanarak sonuç üretebilmeyi sağlar.Şimdiye kadar tuz ve biber gürültüsünü azaltmak için çeşitli bulanık süzgeçleme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada yeni bir süzgeçleme metodu ile kenar, detay ve doku bilgilerini koruyarak tuz ve biber gürültüsünün azaltılması amaçlanmıştır. Süzgeçleme işlemi iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada görüntüdeki gürültülü seviyesi algılanmış, ikinci aşamada ise Anahtarlamalı Adaptif Bulanık Süzgeç (AABS) ile süzgeçleme işlemi yapılmıştır. Önerilen yöntem gri seviyeli sayısal görüntülerde görüntü detaylarını ve dokusunu çok iyi şekilde koruyarak tuz ve biber gürültüsünü azaltabilmiştir.Uygulamalardaki tüm sonuçlar MATLAB programı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital images consist of noises for various reasons. Due to presence of these noises, obtaining the necessary information is difficult or impossible.In this study, fuzzy logic rules are used for image processing. According to the concept of classical set: an element belong to the cluster or the element is not belong to the cluster; but according to the concept of fuzzy set, all of the elements having a degrees of membership at the range of [0,1] belong to the cluster. This situation, provide to produce the result using methods closer to human reasoning system.Several fuzzy filtering methods for noise reduction have been developed so far. In this study, aimed that salt and pepper noise is reduced using a novel filtering method while preserving edge, detail and texture information. Filtering process is realized in two stages. In the first stage, noise level is detected in the image, in the second stage; filtering process is done with Switching Adaptive Fuzzy Filter (SAFF).The proposed method is able to reduce salt and pepper noise in gray level digital images while preserving image details, and textures very well.All results of the applications were obtained by using the MATLAB program.