Kalkandere (Rize) likenleri üzerine taksonomik incelemeler
Taxonomical investigations of lichens of Kalkandere (Rize)
- Tez No: 309797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, Kalkandere (Rize) yöresinden liken örnekleri toplanarak geçekleştirilmiştr. Örnekler 07.08.2011-30.08.2011 tarihleri arasında araştırma alanından toplanmıştır. Türlerin tayini; kimyasal testler, mikroskobik çalışmalar neticesinde elde edilen verilerin literatürlerle karşılaştırılması sonucu yapılmıştır. Yörede, Ascomycota bölümünden 32 familyaya ait 51 genus içerisinde 112 tür ve 2 likenleşmemiş fungus (Arthopyrenia punctiformis ve Arthopyrenia salicis) belirlenmiştir. Arthonia spadicea ise Türkiye için yeni kayıttır. Tespit edilen liken taksonlarının familyalara göre dağılışı aşağıdaki gibidir.Physciaceae % 12.2, Teloschistaceae % 7.8, Cladoniaceae % 7.8, Peltigeraceae % 7.8, Lecanoraceae % 7.0, Parmeliaceae % 7.0, Lecideaceae % 5.2, Collemataceae % 4.3, Candelarieaceae % 3.4, Pertusariaceae %3.4, Roccellaceae %3.4, Stereocaulaceae % 3.4, Verrucariaceae % 3.4, Arthoniaceae % 2.6, Ramalinaceae % 2.6, Arthopyreniaceae % 1.7, Hymeneliaceae % 1.7, Agyriaceae % 1.7, Arctomiaceae % 0.8, Acarosporaceae % 0.8, Baeomycetaceae % 0.8, Chrysothricaeae % 0.8, Coniocybaceae % 0.8, Graphidaceae % 0.8, Monoblastiaceae % 0.8, Ochrolechiaceae % 0.8, Placynthiaceae % 0.8, Pyrenulaceae % 0.8, Phlyctidacea % 0.8, Rhizocarpaceae % 0.8, Thelotremataceae % 0.8, Miltideaceae % 0.8.
Özet (Çeviri)
This study has been performed in Kalkandere district (Rize). The lichen samples were collected from the study area between 07.08.2011-30.08.2011. The samples were identified by using the results obtained by means of the chemical tests, microscopical and macroscopical studies. In study area 112 species and 2 non-lichenized fungi in 51 genera, belonging to 32 families under Ascomycota, have been defined. Arthonia spadicea is new record to Turkey. In terms of families, percentages of distribution of the species are as follows.Physciaceae 12.2 % , Teloschistaceae 7.8 % , Cladoniaceae 7.8 % , Peltigeraceae 7.8 % , Lecanoraceae 7.0 % , Parmeliaceae 7.0 % , Lecideaceae 5.2 %, Collemataceae 4.3 %, Candelarieaceae 3.4 %, Pertusariaceae 3.4 %, Roccellaceae 3.4 %, Stereocaulaceae 3.4 %, Verrucariaceae 3.4 %, Arthoniaceae 2.6 %, Ramalinaceae 2.6 %, Arthopyreniaceae 1.7 %, Hymeneliaceae 1.7 %, Agyriaceae 1.7 %, Arctomiaceae 0.8 %, Acarosporaceae 0.8 %, Baeomycetaceae 0.8 %, Chrysothricaeae 0.8 %, Coniocybaceae 0.8 %, Graphidaceae 0.8 %, Monoblastiaceae 0.8 %, Ochrolechiaceae 0.8 %, Placynthiaceae 0.8 %, Pyrenulaceae 0.8 % , Phlyctidacea 0.8 %, Rhizocarpaceae 0.8 %, Thelotremataceae 0.8 %, Miltideaceae 0.8 %.