Farklı iki av sezonunda Karadeniz gırgır balıkçılığında gırgır gemilerinin performans değerlendirmesi
Performance evaluation of purse seiners operated in the Black Sea for different fishing seasons
- Tez No: 309799
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEMAL DİNÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Karadeniz'de gırgır avcılığı yapan gemilerin ekonomik analizlerini yapmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır.Araştırmada kullanılan veriler örnek alınan beş gırgır gemisi kaptanlarıyla yapılan yüz yüze görüşme ve avcılık sezonu başlamadan kendilerine verilen formların sezon sonunda toplanmasıyla elde edilmiştir. Araştırma sahası, Zonguldak-Artvin arasında kalan bölge ve Gürcistan'dır.Çalışma sonucunda; bölgede gırgır avcılığı yapan örnek gemilerin kar-zarar durumları incelenmiş ve en büyük gider yakıt olarak tespit edilmiştir. Gemi boyu arttıkça gelirler artmakta fakat buna bağlı olarak giderlerde artmaktadır. Araştırması yapılan gemilerin tümü iki sezonu da karlı kapatmışlardır.Ekonomik değerlendirme kriterlerinden net şimdiki değer (NŞD) ve iç getiri oranlarının (İGO) hesaplanmasıyla; hamsi avcılığı yapan gırgır gemilerinin optimum motor gücünün 2000-3000 HP arasında, optimum grosstonajın (GT) ise 150-250 arasında olması gerektiği sonucuna varılmıştır.Örnek gemilerin iki av sezonuna ilişkin hamsi av miktarlarından hareketle bir gırgır gemisinin ortalama olarak yılda 3080 ton hamsi avladığı belirlenmiştir. Karadeniz'de hamsi avcılığı yapan gemi sayısının en az 150 olduğu düşünülerek toplam hamsi av miktarının 462000 ton olması gerektiği sonucuna varılır. Bu ise resmi istatistiklerde verilen rakamın nerdeyse iki katından fazladır.
Özet (Çeviri)
This study aims the economic evaluation of purseine fishing vessels operated in the Black Sea. The data used were obtained by means of data sheets given the skippers and face to face interviews with five pilot fishing vessels chosen arbitrarily. Fishing area is in between Zonguldak and Artvin in Turkey and some part of Georgia.By means of economic evaluation the fuel was found to be highest component of running costs for five fishing vessels. Running costs were also increased with the length of fishing vessels. Five fishing vessels were found to be profitable for the both seasons examined. Net present value (NPV) and internal rate of return (IRR) were used as economic evaluation criteria to assess and compare the fishing vessels. It was found that the optimum engine power for fishing vessels should be within 2000 and 3000 HP. The optimum gross tonnages (GT) were also found to be within 150 and 200.Taking into account the amount of anchovy catches of two seasons, the average amount of catch per fishing vessel was computed to be 3080 tons. Assuming the number of anchovy purse seiner operated in the Black Sea is at least 150, it is concluded that the total amount of anchovy catch should be 462000 tons. However, this figure is two times more than that of in official statistics.