Deniz levreklerinde (Dicentrarchus labrax Linnaeus, 1758) sıcaklığın sindirim zamanı üzerine etkisi, beslenme sıklığı ve gıda tüketim miktarının belirlenmesi
The sea basses, the effect of temperature on gastric emptying time, the determination of frequent of feeding and the amount of food consumption
- Tez No: 309805
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, deniz levreği'nin (Dicentrarchus labrax Linnaeus, 1758) beslenme sıklığı, gıda tüketimi ve sıcaklığın sindirim zamanı üzerine etkisi irdelenmiştir.Çalışmada, sıcaklığın sindirim zamanına etkisinin belirlenmesinde aynı büyüklükteki balıklar 29 °C'de (104±5,65 g, n=14) ve 19 °C'de (118,98±13,83 g, n=9) 3 g pelet yem ile beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the frequent of feeding, food consumption of Sea Bass and effect of temperature on gastric emptying time were investigated.Fish of the same size averaged 110 g are fed with 3 g artifical pellet at 29 °C and 19 °C to determine the effect of temperature of digestion time. The digestion time is inversely proportional to the increase of temperature. The effect temperature (19 °C and 29 °C) on gastric emptying was determined in Sea bass. It was found that temperature was to be statistical important. The value of Q10 is found to be 0,09.Additionaly, feeding frequent and food consumption of fish range (94.3 ± 2.57 g, n = 10) were determined 3.7 ±1.65 g. It is found that the feeding continue throughout the day. Daily consumption was 3.9 % body weight (bw/day).