Hidrojen peroksit ön muamelesinin kuraklık stresi uygulanan Ctenanthe setosa yapraklarında kıvrılma üzerine etkisi
Effect of hydrogen peroxide pre-treatment on leaf rolling in Ctenanathe setosa leaves under drought stress
- Tez No: 309806
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Fizyoloji, Biology, Botany, Physiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Ctenanthe setosa bitkisinde yaprak kıvrılmasının geciktirilmesi ve kuraklık stresinin yatıştırılmasına hidrojen peroksit ön muamelesinin etkisi araştırıldı. Bu amaçla kuraklık süresince bitkilerin yaprak kıvrılmalarındaki değişim morfolojik, malondialdehit (MDA) içeriği, prolin, toplam çözünebilir şeker miktarları, hidrojen peroksit içeriği, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), askorbat peroksidaz (APX), guaiakol peroksidaz (GPX) gibi antioksidan enzim aktiviteleri, spektrofotometrik olarak belirlendi.Yapılan analizler sonucunda 1 mM hidrojen peroksit ön muamelesi kontrole kıyasla yaprak kıvrılma derecesine etki etmezken 0,2 ve 0,5 mM hidrojen peroksit uygulamaları yaprak kıvrılma derecesini önemli oranda düşürdü. Antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT, GPX) ve toplam çözünebilir şeker miktarı 0,2 mM hidrojen peroksit uygulamasında artarken 0,5 ve 1 mM uygulamalarında azalış göstermişlerdir. Bu sonuçlara paralel olarak, MDA içeriği 0,2 mM H2O2 uygulaması ile kontrole göre azalırken, 0,5 mM ve 1 mM uygulamalarında ise kontrole göre artış gösterdiBu sonuçlar, hidrojen peroksit ön muamelesinin, kuraklık stresi koşulları altındaki Ctenanthe setosa bitkisinde antioksidan enzim sistemini ve osmotik ayarlama yapan sistemleri uyararak yaprak kıvrılmasını geciktirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of hidrogen peroxide pretreatment on alleviating of drought stress and retarding of leaf rolling in Ctenanthe setosa. For this purpose, changes in leaf rolling of plant were determined morphologically, however, proline, total soluble sugar quantities, endogenous H2O2 contents, antioxidant enzyme activities such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), ascorbate peroxidase (APX) and guaiacol peroxidase (GPX) were measured spectrophotometrically.While exogenous hydrogen peroxide pre-treatment at 1mM concentration was not effect on leaf rolling in comparison with control, exogenous hydrogen peroxide at 0,2 and 0,5 mM concentrations significantly caused to retarding of leaf rolling in Ctenanthe setosa. Antioxidant enzyme activities and content of total soluble sugar with exogenous hydrogen peroxide at 0,2 mM concentration were increased however these activities with hydrogen peroxide at 0,5 and 1 mM concentrations were decreased. In parallel to these results, while level of malondialdehyde (MDA) with hydrogen peroxide at 0,2 mM concentration was decreased, it was showed increase at 0,5 and 1 mM hydrogen peroxide concentrations in comparison with control.These results showed that exogenous H2O2 pretreatment retarded leaf rolling by inducing antioxidant system and systems providing osmotic adjustment under drought stress with Ctenanthe setosa.