Investigation of dye sensitized solar cells fabricated by spray pyrolysis
Sprey metodu kullanılarak üretilen boya ile hassaslaştırılmış güneş pillerinin incelenmesi
- Tez No: 309861
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VARİLCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, sprey püskürtme metodu yardımı ile üretilen boyayla hassaslaştırılan güneş pilinin verimini ve maksimum gününü 0?0.7 Volt aralığında inceledik. Pilin üretimi 3 kısımdan oluşur. (I) DC manyetron duyarlı püskürtme tekniği ile 100 vatta ITO seramik (In2O3:SnO2, 90:10 wt%) hedef kullanılarak soda camının üstüne indiyum kalay oksit (ITO) ince filmin kaplanması oda sıcaklığında, argon atmosferinde gerçekleştirildi. Sonra, hazırlanan ITO film farklı sıcaklık ve sürede tavlandı ve en iyi tavlama ortamının 400 °C de 2 saat olarak gözlemlendi. Üretilen film X-ray difraktometre, görünür bölge ve mor ötesi spektroskopisi ve atomik kuvvet mikroskobu incelemeleri vasıtasıyla analiz edildi. (II) TiO2 film üretimi için en iyi tavlama ortamı belirlendikten sonra, titanyum dioksit film soda camın ITO yüzeyi üzerine sprey püskürtme metodu kullanılarak kaplandı. TiO2 film karakterizesi için Taramalı elektron mikroskobu (SEM), X?ray difraktometre (XRD), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), görünür bölge ve mor ötesi spektroskopi (Uv-Vis) ölçümleri yapıldı. (III) Soda camının ITO yüzeyi üzerine Platin (Pt) tabaka kaplaması DC püskürtme tekniği ile 100 vatta % 90 Pt içeren hedef kullanılarak oda sıcaklığında, argon atmosferinde yapıldı. Bu sandviç sistem, iodide/tri-iodide ( ) adı verilen sıvı elektrolit ile dolduruldu. Platin tabaka elektron rejenerasyonu için kataliz olarak kullanıldı. Ek olarak, hazırlanan DSSC pilinin akım-voltaj ölçümü 1kW/m2 ışık altında ve 4cm2 aktif alanda gerçekleştirildi. Verim ve maksimum güç doluluk faktöründen belirlendi. Sonuçlar gösteriyor ki verim % 5.05 civarında bulunurken maksimum güç 20.1mW olarak gözlemlendi. Elde edilen sonuçlara göre, boyayla hassaslaştırılmış güneş pili alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the efficiency and maximum power of the dye-sensitized solar cell (DSSC) produced with the aid of spray pyrolysis method in the voltage range of 0-0.7 V. The fabrication of the cell contains 3 parts. (I) Deposition of Indium Tin Oxide (ITO) thin film on soda lime glass was carried out by DC magnetron reactive sputtering technique at 100 watt using an ITO ceramic target (In2O3:SnO2, 90:10 wt%) in argon atmosphere at room temperature. Then, the ITO film prepared was annealed at different temperature and time and the best annealing ambient was observed to be 400 °C for 2 h. The film produced was analyzed by means of X?ray diffractometer, ultraviolet visible spectrometer and atomic force microscopy investigations. (II) Titanium dioxide film (TiO2) was deposited on the ITO surface of glass soda lime by spray pyrolysis method after the best annealing environment was determined for the fabrication of the TiO2 thin film. Scanning Electron Microscopy (SEM), X?ray diffractometer (XRD), atomic force microscopy (AFM) and ultra-violet spectrometer (Uv-Vis) measurements were performed for the TiO2 film characterization. (III) Coating of the platinum (Pt) layer on ITO surface of soda lime glass was performed by DC magnetron reactive sputtering technique at 100 watt using a target composed of 90 wt% Pt in argon atmosphere at room temperature. This sandwich system was filled by electrolyte liquid called as iodide/tri-iodide ( ) of which the platinum layer was used to be the catalyst for the regeneration. Additionally, current-voltage measurement of the DSSC prepared was conducted under an illumination of 1kW/m2 and active area of 4cm2. The efficiency and maximum power of the cell are determined from Fill Factor. The results show that the former was found to be about 5.05 % when the maximum power was observed to be about 20.1mW. According to the results obtained, the dye-sensitized solar cell might be used as alternative energy source.