Synthesis, spectroscopic investigations, thermal analysis and DFT calculations of some pentacarbonyl(pyrimidinethiol)metal(0) complexes of group VI B elements
Grup VI B elementlerinin bazı pentakarbonil(pirimidintiyol)metal(0) komplekslerinin sentezi, spektroskopik incelenmesi, termal davranışı ve DFT hesaplamaları
- Tez No: 309860
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET MORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hekzakarbonilmetal(0); M:Cr, Mo, W, bileşikleri ile sübstitüye pirimidintiyol(merkaptoprimidin) ligandı (4,6-dimetil-merkaptopirimidin) arasında, 10 ºC de yapılan fotokimyasal tepkimeler, pentakarbonil-N-pirimidintiyolmetal(0) bileşiklerini oluşturmaktadır. Sentezlenen bu organometalik bileşikler yüksek vakum kullanılarak yeniden kristallendirme yöntemi ile saflaştırılır ve yapıları IR-,1H- ve 13C-NMR spektroskopileriyle incelenir. IR spektroskopi sonuçlarında üç adet soğurma bandı (biri güçlü, diğer ikisi orta şiddette) görülmüştür. Karbonil bölgesinde görülen bu IR-bantlar doğrultusunda sentezlenen bileşiklerinin pentakarbonilmetal(0) bölümünün C4v yerel simetrisinde olduğu anlaşılmıştır.1H- ve 13C-NMR spektrumları ligandın metal komplekse pirimidintiyol üzerindeki azot atomundan simetrik bağlandığını göstermiştir. Ayrıca 13C-NMR spektrumlarının CO-bölgesinde 1:4 şiddetindeki iki pik M(CO)5- kısmını göstermektedir. Sentezlenen komplekslerin termal davranışı DTA/TGA metodu kullanılarak incelenmiştir ve komplekslerin üç farklı sıcaklıkta parçalandığı belirlenmiştir. Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi, DFT, hesaplamaları Gaussian 03W Programı (Gaussian 03W single, CPU Seri numarası: PC 99997441 W-5042N) ile Becke'in üç parametreli fonksiyonları (B32YP, B3PW91, B31PBE fonksiyonları) kullanılarak hesaplanmıştır ve Perdew / Wang 91, B3PW91 fonksiyonu hesaplamalar için kullanılmıştır. Böylece deneysel verilerin teorik değerler ile kıyaslanabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The photochemical reaction of hexacarbonylmetal(0); M: Cr, Mo, W, complexes in the presence of a substituted pyrimidinethiol (mercaptopyrimidine) ligand (4,6-dimethyl-2-mercaptopyrimidine) at 10 ºC yields the corresponding pentacarbonyl-N-pyrimidinethiolmetal(0) complexes. These synthesized organometallic complexes are purified under high vacuum by recrystallization and their structures are investigated by using IR-,1H- and 13C-NMR spectroscopies. The IR spectroscopy results showed three absoption bands (one in strong, the other two in medium intensities). These three absorption bands in the carbonyl region of the complexes indicates thatthe pentacarbonyl metal unit of the complexes has a local C4v symmetry. The 1H- and 13C-NMR spectroscopies showed that the pyrimidinethiol ligand bonded to metal complex through the pyrimidinethiol nitrogen atom symmetrically. Also, the 13C-NMR spectroscopy results showed 1:4 ratio of peaks in the CO-region, the ratio of the peaks proved the C4v symmetry of these complexes. The thermal behaviour of these organometallic complexes is investigated by using DTA/TGA methods. The results of the analysis showed that the complexes decomposed in three different temperatures. The density functional theory, DFT, calculations are made in Becke?s three parameters (B32YP, B3PW91, B31PBE functionals) and Perdew/Wang 91, B3PW91 is used throughout this computation performed by Gaussian03W Software (Gaussian 03W single, CPU Serial number: PC 99997441 W-5042N) by this way all datas of experimental studies ( IR, UV, NMR, TGA ) are compared with the theoretical values.