Diyarbakır Ulu Cami'de yer altında gömülü olduğu düşünülen arkeolojik yapıların elektrik yöntemle araştırılması
Determining the location of archeological structures in Diyarbakir Great Mosque by using electric method
- Tez No: 309888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CAN KARAVUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışma alanı olan Ulu Cami birçok medeniyeti içinde barındırması sebebiyle tarihte oldukça önemli bir yere sahiptir. Çalışmanın amacı ise, Ulu Cami avlusunda yeraltında gömülü bir arkeolojik yapı olup olmadığının araştırılması ve cami duvarlarının temel derinliklerinin bulunmasıdır.Elektrik yöntemin bazalt zemin üzerinde uygulanması ve ölçü sonuçlarının başarılı olması bu çalışmayı önemli kılmaktadır.Ulu Cami ve etrafında yapılan elektrik ölçüler sonucunda yeraltında gömülü içi su ile dolu bir yapı bulunmuştur. Tarihi araştırmalar sonucunda çizilen su yolları haritasıyla Ulu Cami 'de yapılan jeofizik araştırmalar sonucunda elde edilen veriler birbirleriyle örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Research site Great Mosque, has a very important reputation in the history because of it?s precious value which came from the heritages of different civilizations. Main target of the research is to; explore the existence of the archeological structure which is buried under Great Mosque yard and to determine the base-depth information of structure walls.Usage of electrical method in a basalt based geology and the accuracy of the data?s make the research important in archeogeophysical studies area.After the electrical studies which have been hold around the Great Mosque yard, a water-filled structure has been detected. The irrigation network maps which are collected from historical studies and the maps which are gathered after the geophysical research are meshing with each other clearly after the correlation.