Servis yönelimli mimarilerde güvenlik çözümleri için web servis temelli bir altyapı modeli
An infrastructure model based on web services for security solutions in service oriented architecture
- Tez No: 309887
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KOCABIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde servis yönelimli mimariler, olusturulan standartlar ve web servislerininyaygın olarak kullanılmaya baslanmasıyla birlikte yazılım dünyasında daha fazla yertutmaya baslamıstır. Yeni nesil dağıtık uygulamaların önemli bölümünü olusturanweb servisleri, servis yönelimli mimariye geçiste en çok tercih edilen yöntemdir.Servis yönelimli mimarinin doğası gereği birçok heterojen sistemin birlikte çalısmasısırasında ortaya çıkan güvenlik sorunları, gerek akademik, gerekse ticariçalısmalarda üzerinde durulan önemli konular haline gelmistir.Her yapılan çalısma, kendi talepleri doğrultusunda farklı güvenlik çözümleriiçermektedir. Ancak servis yönelimli mimariye geçiste, farklı çalısma alanları ileiletisim ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalısmasında, bu tarz durumlara imkânsağlamak amacıyla var olan güvenlik yaklasımlarının hepsinin üzerindekullanılabildiği bir güvenlik alt yapı modeli önerilmistir. XML web servisleriningüçlü özelliklerinden yararlanılan bu modelin temel amacı, bağımsız platformlarınbirbirleri ile iletisimleri noktasında güvenliği tek bir yere toplamak ve sisteminyönetimini merkezilestirmektir.
Özet (Çeviri)
Today, service oriented architectures which its popularity has increased nowadays,have started to become more important in software world because of some generatedstandards and starting to use of web services extensively. Web services which forman imported part of new generation distributed applications have become mostpreferred method while transition to the service oriented architecture. Due to thenature of service oriented architecture, many safety problems have become importantissue that have been emphasized by both academic and commercial studies, resultingfrom heterogeneous systems work together.Many studies contain different security solutions according to their demands. But,while transition to the service oriented architecture, there is a need to communicatewith different frameworks. In this thesis study, in order to provide to these situations,a security infrastructure model that all security approaches can be used in, is offered.Main objective of model that is utilized from powerful features of XML web servicesis that collecting security one point during communication independent platformswith each other and centralizing management of the system.