İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından aydınlatma
Lighting design due to occupational health and safety at work
- Tez No: 309889
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışanlar günlük yaşamlarının büyük bir bölümünü işyerlerinde geçirdikleri için ve çalışma alanlarında görsel etkinliklerin yoğun olması nedeniyle aydınlatmanın yeterli olup olmadığı işyerlerinde ölçülmelidir.Bu çalışmada ilaç ve hazır giyim sektöründeki çalışma alanları aydınlık düzeyleri ölçümlerinin incelenmesine, enerji dağıtım sektöründe ölçüm yapılasına ve çıkan ölçüm sonuçlarının ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesince değerlendirilmesine yer verilmiştir. Ulusal ve uluslararası standartlara göre yapılan karşılaştırmalardan sonra elde edilen ölçüm sonuçlarına göre yeni bir standart önerisinde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of long term duration and also intense visual activities at workplaces lighting should be measured whether it is sufficient or not in workplaces.This study includes the examination of lighting measurement samples in workplaces at pharmaceutical and confection industries, measurement samples done in energy distrubition sector and examine the results due to local and global standarts. Later a comparison due to local and global standards is made and a new standardization is offered according to measurement, research and findings.