Bisfenol A'nın zebra balığı (Danio rerio) primordiyal germ hücreleri üzerine olan etkilerinin histolojik ve moleküler yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the effects of bisphenol a on zebrafish (Danio rerio) primordial germ cells by histological and molecular methods
  1. Tez No: 309890
  2. Yazar: CANSU AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN DENİZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bisfenol A (BPA)'nın zebra balığı primordiyal germ hücreleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada whole mount in situ hibridizasyon, akridin turuncusu boyaması ve histolojik analizler yapılmıştır. Bunun yanı sıra BPA'nın gelişim üzerinde etkisinin olup olmadığı stereo mikroskop bulguları ile incelenmiştir.4mg/L ve 8 mg/L dozlarla yapılan bu çalışmada zebra balığı embriyo ve larvalarında morfolojik bozukluklar gözlenmiştir. Akridin turuncusu boyaması sonucunda düşük dozlarda BPA uygulamasının apoptoza sebep olmadığı tespit edilmiştir. Whole mount in situ hibridizasyon tekniği ile primordiyal germ hücre sayısının arttığı ve bazı primordiyal germ hücrelerinin ektopik bölgelerde bulunduğu gözlenmiştir. Ayrıca, histolojik teknikler ile primordiyal germ hücre göçü 15 gün boyunca izlenmiştir. Bu çalışma sonucunda BPA uygulamasının primordiyal germ hücre sayısında artışa sebep olduğu, primordiyal germ hücrelerinin ektopik bölgelere yönelmesini sağladığı, primordiyal germ hücrelerinde nuage materyalinde ve glikojen tanelerinde azalmaya sebep olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, whole mount in situ hybridization, acridine orange staining and histological analysis were used to investigate the effects of bisphenol A (BPA) on zebrafish primordial germ cells. In addition, effects of BPA on development was investigated with stereo microscopy.In the results of research explored with 4mg/L and 8 mg/L BPA, morphological anomalies was observed. As a result of acridine orange staining, apoptosis wasn?t detected with low doses of BPA application. With whole mount in situ hybridization technique, increase in primordial germ cell number was seen and some of primordial germ cells was detected at ectopic locations. Primordial germ cell migration was followed with histological analysis. After BPA exposure, increase in primordial germ cell number, migration to ectopic locations, decrease in nuage material and glycogen granules in primordial germ cells were detected.