Katı yakıtlı roket motorlarına yakıt astarı uygulaması
Liner application on solid propellant rocket motors
- Tez No: 4411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
KATI YAKITLI ROKET MOTORLARINA YAKIT ASTARI UYGULANASI Yüksek Lisans Tezi Mehmet S.EROGLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 ÖZ Katı yakıtlı roket motorlarına uygulamak üzere iki tür çapraz bağlayıcının kullanıldığı yakıt astarı formUlasyonları incelendi. Tris (2-meti l-J-Aziridini I) Fosf in Oksit (MAPO) ve Sıvı Bisfenol A-Epiklorohidrin Epoksl reçine (EPİK0TE-828) ile MAPO karışımlı iki ayrı çapraz bağlayıcı sistem olarak kullanıldı. Yakıt astarlarının termal kararlılıkları ve kimyası FTIR (Fourier Transformlu Infrared Spektroskop! s İ ), DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre) ve TGA (Termograv i metrik analiz) teknikleri ile izlendi, ayrıca mekanik özellikler de çekme testi ile incelendi. En iyi mekanik özellikler ve termal kararlılık EPİK0TE-828 ve MAPO karışımının kullanıldığı sistemde elde edildi. 6u sistemde maksimum gerilim direnci ve 2 uzama değerleri sırasıyla 14 Kg/ cm ve JM30 olarak gözlendi. Mekanik özelliklere ilave olarak aynı sistem maksimum ağırlık o kaybını 503 C de gösterdi. ikili çapraz bağlayıcı karışımının, fazladan çapraz bağlanma ile birlikte yakıt - II -astar inin mekan i k öze 1 1 i k I er i nde ve ferma I karar (ılıkları nda iyileşmeye neden olduğu anlaşıldı. Ill -
Özet (Çeviri)
LINER APPLICATION ON SOLID PROPELLANT ROCKET MOTORS ( M.S. Thesis ) Mehmet S. ER06LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1988 ABSTRACT Two types of curing systems for liner formulations to be applied to the solid propel I ant rocket motor case were investigated. Tris (2-Methyl-1-Azir idinyl ) Phosphine Oxide (MAPO) and a mixture of Liquid Bisphenol A-Eplchlorohydrin (EPİK0TE-828) and MAPO were used as two different curing agent systems. Chemistry and thermal stability of liners were followed by FTIR (Fourier Transform Infra Red Spectroscopy), DSC (Differential Scanning Calorimetry) and TGA (Thermograv i metric Analysis) techniques whereas mechanical properties were tested by tensile measurements. The best mechanical properties and thermal stability were achieved in the mixture of EPIKQTE-828 and MAPO system. In this system, maximum tensile strength and elongation values were observed as 2 14 Kg/cm and 430% respectively. In addition to these mechanical properties, the same system showed a maximum weight loss at 503 C. It was understood that dual curing agent system - IV -caused a mod i f i cat i on i n the mechan i ca I propert i es and therma I stability of liner due to extra crosslink formation in the resultant network structure. - V -