Ark kaynak parametrelerinin sanal kaynak simülatörüne entegrasyonu
Integration of arc welding parameters to virtual welding simulator
  1. Tez No: 309897
  2. Yazar: YALÇIN YAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR SOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, ark kaynak parametrelerinin Sanal Kaynak Simülatörüne entegrasyonu incelenmiştir. Elektrik ark kaynağı (SMAW), Metal İnert Gaz kaynağı (MIG), Metal Aktif Gaz kaynağı (MAG) ve Tungsten İnert Gaz kaynağı (TIG) yöntemlerine ait kaynak parametreleri literatür incelenerek tanımlanmıştır. Kaynak yöntemlerine bağlı olarak seçilen ve mevcut çalışmadaki bazı parametreler ele alınmıştır. Her bir kaynak yönteminin kaynak parametrelerini tanımlamak için ulusal ve uluslar arası kaynak standartları ve ayrıca kaynak uygulaması deneyimleri hesaba katılmıştır. Mevcut çalışmada kaynak yöntemleri için tanımlanan kaynak parametreleri detaylı olarak irdelenmiştir. Ortaya çıkan ideal kaynak parametreleri ve limitleri formül ve tablolarda verilmiştir. Elde edilen kaynak parametre değerleri sanal kaynak simülatörüne entegre edilmiştir. Sanal kaynak simülatörü optimum kaynak parametreleri ile başarılı bir şekilde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, integration of arc welding parameters for virtual welding simulator was investigated. Welding parameters of Shielded metal arc welding (SMAW), metal inert gas welding (MIG), metal active gas welding (MAG) and Tungsten Inert Gas Welding (TIG) methods were determined by using literature review. Parameters are selected depending on welding methods and in the present study some parameters are included. To determine the welding parameters, the national and international welding standards and also welding application experiences are taken into consideration for each welding method. In the present thesis, the determined welding parameters are examined in detailed for welding methods and the resultant ideal welding parameters and their limits are given in equations and tables. Obtained welding parameter values were integrated to virtual welding simulator. Virtual welding simulator was accomplishedly tested with optimal welding parameters.