Tozaltı ark kaynağında kaynak parametrelerinin mikroyapı ve nüfuziyet etkisinin incelenmesi
The Effect of welding parameters on microstructure and genetration in submerged arc welding
- Tez No: 85802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
TOZALTI ARK KAYNAĞINDA KAYNAK PARAMETRELERİNİN MİKROYAPI VE NÜFUZİYETE. ETKİSİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Celaiettin ERBAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, Tozaltı ark kaynağında kaynak parametrelerinin mikroyapı ve nüfuziyete etkisi araştırılmıştır. Kullanılan kaynak parametreleri ile, kaynak metali mikroyapısı, nüfuziyet profilleri, kaynak metallerindeki senlik değişmeleri ve kaynak metali ısı girdisi değişmeleri ile bunlar arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Kaynak hızının artmasıyla beraber kaynak metali sertliğinin arttığı ve ısı girdisinin düştüğü belirlenmiştir. Kaynak hızının optimum değerden daha az veya daha fazla olması durumlarında nüfuziyetin azaldığı gözlenmiştir. Düşük kaynak hızlarında, dikiş kenarlarında kaynak metali yığılmaları ve yüksek hızlarda ise dikiş kenarlarında yanma oluklarının oluştuğu belirlenmiştir. Kaynak hızının düşük olduğu durumlarda, kaynak metali mikroyapısının daha kaba, yüksek hızlarda ise kaynak metali mikroyapısının daha ince tanelerden meydana geldiği tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Danışman 626. 19. 00 Tozaltı Ark Kaynağı. Nüfuziyet, Sertlik. 85 Yrd. Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF WELDING PARAMETERS ON MICROSTRUCTURE AND PENETRATION IN SUBMERGED ARC WELDING (M. Sc. Thesis) Celalettin ERBAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, the effect of welding parameters on the microstructure and penetration in SMAW welding has been investigated. To determine the effect of welding parameters, various welding parameters were used. The relationships between welding parameters, changes in hardness, microstructure of weld metals, penetration profiles, changes in heat input to weld metal were determined. Increasing welding speed resulted in increasing hardness of weld metal and resulted in decreasing the heat input. It was observed that when the welding speed was lower or higher than optimum speed the penetration decreased. It was determined that when the welding speed is high, under cuttings occurred at the edge of welding bead and microstructure of weld metals consisted of fine grains, but when the welding speed is low, at the edge of welding bead weld metal piled up and microstructure of weld metal consisted of large arains. Science Code Key Words Page Number Supervisor 626. 19. 00 Submerged Arc Welding, Penetration. Hardness 85 Asst. Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ