Raylı sistem taşımacılığında aydınlatma tasarımı ve uygulaması
Evaluation of rail transportation vehicle lighting methods
  1. Tez No: 309903
  2. Yazar: AZİZ AYKUT YENİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Işık yayan diyot (LED) uygulamaları son yıllarda hızlı bir gelişim göstermiştir. Bu sebeple aydınlatma ünitelerinde tercih edilmesi ve kullanılması, elektrik uygulamalarında yeni bir eğilim oluşturmuştur. Raylı ulaşım konvansiyonel aydınlatma sistemlerinde floresan ve akkor lamba kullanılmasının sayısız olumsuz etkileri vardır. Sarsıntı, toz ve gerilim düşümleri, elektriksel hatalara ve arızalara sebep olmaktadır. Raylı ulaşım araçlarının çok uzun çalışma ömürleri vardır. Buna uygun olarak araçlardaki uygulamaların da benzer şekilde uzun bakım periyotları olmalıdır. Konvansiyonel aydınlatma sistemlerinde daha fazla hatayla karşılaşılabileceğinden dolayı LED sistemlerini kullanarak ekonomik ve enerji tasarruflu bir çözüm ortaya konabilir. Türkiye'de demiryolları sık sık yer altı güzergahlarından veya tünellerden geçer. Bu nedenle raylı ulaşım araçlarındaki aydınlatma sistemleri sürekli devreye girip çıkmaktadırlar. Bu da aydınlatma ünitelerinin kullanım ömürlerinin kısalmasına ve ilaveten olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Seri elektrik bağlantısı ve ışık çıkışı kontrolü, raylı ulaşım araçlarında karşılaşılan diğer sorunlardır. Bu çalışmada konvansiyonel ve LED aydınlatma sistemleri anlatılmış ve elektrik mühendisliği bakış açısıyla raylı ulaşım araçlarında uygulanabilecek en iyi yöntemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Light Emitting Diode (LED) applications show a rapid development in recent years, thereby preference and use of these lighting apparatus becomes the new trend in electrical installations. Rail transportation conventional lighting systems, include such lamps as fluorescent and incandescent, are due to numerous unfavourable effects. Vibration, dust and voltage sags are responsible for electrical faults and malfunctions. Rail vehicles do have very long periods of working life, in accordance with this; installations on the vehicles shall have similar periods of maintenance characteristics. As conventional lighting systems due to more faults, using LED systems might be the solution in an economic and energy efficient point of view. In Turkey, rail lines often follow underground routes or have tunnels, therefore lighting systems of rail vehicles are switched on and off frequently. This switching activity causes additional unfavourable results as reduced life of lighting apparatus. Serial electrical wiring and lack of dimming controls are the other problems in rail transportation vehicles. In this study comparison of conventional and LED lighting systems is performed and best application methods are suggested for rail transportation vehicles in an electrical engineering standpoint.