Medikal görüntüler içerisine hasta bilgilerinin gizlenmesi
Patient information hiding in medical images
  1. Tez No: 309908
  2. Yazar: FERDİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ÇETEİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tıp alanındaki teknolojik gelişmelerin hızla arttığı günümüzde çeşitli ihtiyaçlar, farklı istekler ortaya çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda medikal görüntülerin bilgisayar destekli olarak işlenmesi ve hekimlerin teşhis tanı esasında bu görüntülerden faydalanmaları oldukça popüler hale gelmiştir. Yapılan bazı çalışmalar medikal görüntüler yardımıyla hekimin işini daha da kolay hale getirmiştir. Medikal görüntü dosyaları içerisinde hastaya ve çekilen görüntülere ait pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler medikal görüntü standardı olan Dicom dosyalarında yer almaktadır. Medikal görüntü dosyaları içerisinde yer alan pek çok bilginin başkaları tarafından öğrenilmesi oldukça kolaydır. Pek çok medikal görüntüleyici program uygulamaları bulunmaktadır. Bu programlar aracılığıyla bu verilere ulaşmak oldukça kolaydır. Bu hasta mahremiyetinin sağlanması açısından istenen bir durum değildir. Ancak medikal görüntüler içerisine hastaya ait bilgilerin gizlenerek gömülmesi bu duruma engel olacaktır. Hastalık bulguları, teşhis, tanı gibi hastaya ait bilgiler medikal görüntü içerisine gizlenerek yerleştirilebilir.Bu tez çalışmasında medikal görüntü dosyası olarak en çok bilinen Dicom dosyalarına hasta bilgilerinin gizlenmesi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bununla beraber Dicom görüntü dosyası gri seviyeli Bitmap dosyalarına çevrilerek bölütlere ayırma veri gizleme tekniği geliştirilmiş veri gizleme uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, various requirements and different desires appear out when medical developments enhance rapidly in medical science. Especially medical image process and benefiting these images of doctors has beeen raised popularity when diagnosing. Some studies have been eased work of doctor via medical images. There are too much information about medical image having been taken and patients in medical image files. These information are in the Dicom files having standart of medical image. These information that are in the medical image files can be learned easily by others. There are many medical viewer program applications. Reaching to these data via these these programs will be very easy. This is not a desired situation in terms of warranting patient?s privacy. However, the information about the patient being embedded in medical image will put down this situation. Too much information may be hiding and placed in medical image; such as knowledge about the patient, diease find, diagnosis etc?In this thesis study, the application of patient information being hidding in Dicom files which is known best as a medical image file have been carried out. Besides, segmentation allowance by turning Dicom image file into grey superior Bitmap files, data hiding application have been carried out and data hidding technique have been developed.