Karacabey merinosu koçlarda prion protein (PrP) gen polimorfizminin saptanması üzerine bir araştırma
A researh on the determination of prion protein (PrP) polymorphism on the Karacabey merino rams
  1. Tez No: 309935
  2. Yazar: YALÇIN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Veteriner Hekimliği, Genetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu projede, ?Ülkesel Merinos Geliştirme Projesi? kapsamında kullanılmakta olan 93 baş Karacabey Merinosu koç ve koç adayı, PRNP genindeki 136, 154 ve 171. kodon yönünden genotiplendirilerek scrapie hastalığına karşı doğal dirençle ilişkisi bulunan allel ve genotiplerin frekansları belirlenmiştir. Çalışmada ARR, ARQ ve VRQ olmak üzere üç allel, ARR/ARR, ARR/ARQ, ARQ/ARQ, ARR/VRQ ve ARQ/VRQ olmak üzere beş genotip tespit edilmiştir. Risk guruplarına göre genotip frekansları 1. grup için 0.086, 2. grup için 0.376, 3.grup için 0.452, 4.grup için 0.011 ve 5. grup için 0.075 olarak bulunmuştur.Çalışmada ayrıca 141. ve 154 kodondaki polimorfizmlerle ilişkili olan atipik scrapie risk grupları incelenmiş, en az risk barındıran gurup 1 için frekans 0.837, gurup 2 için 0.076, gurup 3 için 0.022, gurup 4 için 0.065 ve gurup 5 için 0.00 bulunmuştur. Bunların dışında, PrP geninde, amino asit değişimi olan dört ek polimorfizm (Q101R, L141F, H143R ve P241S) ve aminosit değişimi olmaksızın sadece baz değişimi olan iki ek polimorfizm (R231R, L237L) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, the 93 Karacabey Merino rams and ram candidates which have been used within ?National Merino Improving Project? were genotyped according to codons 136, 154 and 171 of the PrP coding gene PRNP. The allele and genotype frequencies which associated with natural resistance to scrapie were determined. Three alleles (ARR, ARQ and VRQ) and five genotypes (ARR/ARR, ARR/ARQ, ARQ/ARQ, ARR/VRQ and ARQ/VRQ) were identified. According to risk groups, genotype frequencies were found to be 0.086 for group 1, 0.376 for group 2, 0.452 for group 3, 0.011 for group 4 and 0.075 for group 5.In addition, risk groups of the atypical scrapie which is associated with polymorphisms at codon 141 and 154 were analyzed. Atypical scrapie risk group frequencies were found to be 0.837 for group 1 that is highly resistant to the disease, 0.076 for group 2, 0.022 for group 3 and 0.065 for group 4 and 0.00 for group 5 respectively. Also four different additional polymorphisms (Q101R, L141F, H143R and P241S) and two silent polymorphisms (R231R, L237L) were determined on the PRNP gene.