Kesim kuzularında, et verimi ve et kalitesine etki eden bazı faktörler üzerinde araştırmalar
Investigations on some factors effecting the meat yield and meat quality of slaugter lambs
- Tez No: 70484
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü'nde yürütülen bu araştırmada, dölverimi ve süt verimi özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla Kıvırcık koyunlar, Sakız koçlar ile tohumlanmış ve elde edilen Fj koyunlar sıfat çağma geldiklerinde, kuzulara yüksek büyüme hızı ve karkas kalitesi gibi özellikler geçirmesi beklenen Alman Siyah Başlı Etçi koçlar ile birleştirilmişlerdir. F} koyunlar, dölverimi ve süt verimi özellikleri yönünden, aynı sürüde, benzer çevresel koşullar altında yetiştirilen Kıvırcık ve Karacabey Merinosu koyunlar ile; üçlü kullanma melezi kuzular ise, büyüme hızı, kesim ve karkas özellikleri yönünden, yine aynı sürüde, benzer çevresel koşullar allında üretilen Kıvırcık ve Karacabey Merinosu kuzular ile, 1995 ve 1996 yıllarını kapsayan iki yetiştirme yılı verim değerlerinden faydalanılarak karşılaştırılmışlardır. Araştırmada dölverimi özellikleri için toplam 126 Fb 190 Kıvırcık ve 199 Karacabey Merinosu koyunun, süt verimi özellikleri için 27 Fİ3 50 Kıvırcık ve 62 Karacabey Merinosu koyunun; 105. güne kadar yaşama gücü için toplam 114 melez kesim kuzusu, 169 Kıvırcık ve 217 Karacabey Merinosu kuzunun, yalnız 1995 yılında incelenen 180. güne kadar yaşama gücü için toplam 58 melez kesim kuzusu, 92 Kıvırcık ve 104 Karacabey Merinosu kuzunun; büyüme hızı ile ilgili özelliklerden doğum ağırlığı için toplam 1 14 melez kesim kuzusu, 169 Kıvırcık ve 217 Karacabey Merinosu kuzunun, 105. gün ağırlığı için toplam 105 melez kesim kuzusu, 139 Kıvırcık ve 200 Karacabey Merinosu kuzunun, yalnız 1995 yılında incelenen 180. gün ağırlığı için toplam 51 melez kesim kuzusu, 74 Kıvırcık ve 83 Karacabey Merinosu kuzunun; kesim ve karkas özellikleri için ise 1995 yılında 180. günde, 1996 yılında 105. günde kesime gönderilen, her üç genotipten aynı yaştaki analardan, yakın tarihlerde ve tek doğmuş beşer adet erkek kuzunun verim kayıtlan değerlendirilmiştir.Sıfattaki koyun sayısına göre belirlenen östrus, gebelik, doğum oranı, doğuran koyun sayışma göre belirlenen tek doğum, ikiz doğum, üçüz doğum oram ve bir doğumdaki kuzu sayısı ortalaması sırasıyla F{ (Sakız X Kıvırcık) koyunlar için %90.47, %69.84, %69.05, %71.26, %26.44, %2.30 ve 1.31, Kıvırcık koyunlar için %91.53, %72.63, %72.63, %61.59, %36,96, %1.45 ve 1.40, Karacabey Merinosu koyunlar için %91.96, %81.91, %81.41, %65.43, %35.19, %0.00 ve 1.36 olarak bulunmuştur. Bir doğumdaki kuzu sayısı ortalamasına Fİ koyunların 2 veya 3 yaşında olmasının bir etkisi görülmezken Kıvırcık koyunlarda 5 ve 6 ve Karacabey Merinosu koyunlarda 5 yaşma kadar, yaşın artmasına paralel olarak bir doğumdaki kuzu sayısı ortalamasının artış gösterdiği gözlenmiştir. Melez kesim kuzusu (Alman Siyah Başlı Etçi X ¥l (Sakız X Kıvırcık)), Kıvırcık ve Karacabey Merinosu kuzuların 105. güne kadar yaşama gücü oranlan sırasıyla %92.11, %86.39 ve %93.55, 180. güne kadar yaşama gücü oranlan ise sırasıyla %87.93, %84.78 ve %89.42 olarak gerçekleşmiştir. Süt verimi düzeyi FY koyunlar için 85.61 kg, Kıvırcık koyunlar için 82.85 kg ve Karacabey Merinosu koyunlar için 97.02 kg olarak elde edilmiştir. Kıvırcık ve Karacabey Merinosu koyunlarda yaşın artışına paralel olarak en yüksek süt veriminin elde edildiği 5 yaşma kadar süt verimlerinde bir artış şekillenmiş, her iki ırk için de en düşük süt verimleri 2 ve 3 yaşlı koyunlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigations On Some Factors Effecting The Meat Yield and Meat Quality of Slaughter Lambs In this study which was carried out at Bandırma Sheep Breeding Research Institute, inorder to improve the fertility and milk yield characters of Kıvırcık ewes, they were mated to Sakız rams and F} (Sakız X Kıvırcık) ewes were mated to German Black Headed Mutton rams from which it was expected to give their high growth rate and carcass quality to their progeny. F! ewes were compared to Kıvırcık and Karacabey Merino ewes which were raised in the same flock at similar environmental conditions according to reproductive traits and milk yield; also three way slaughter lambs were compared to Kıvırcık and Karacabey Merino lambs which were raised in the same flock at similar environmental conditions according to growth rate, slaughter and carcass characters. Data set from two research years of 1995 and 1996 were taken into consideration. In the study for reproductive traits the total of 126 Fb 190 Kıvırcık and 119 Karacabey Merino ewes', for milk yield traits 27 Fb 50 Kıvırcık and 62 Karacabey Merino ewes'; for liveability of lambs till 105th day the total of 114 slaughter lambs, 169 Kıvırcık and 217 Karacabey Merino lambs', for liveability of lambs till 180th day which was studied only in 1995, 58 slaughter lambs, 92 Kıvırcık and 104 Karacabey Merino lambs', among the characters related to growth rate for birth weight the total of 114 slaughter lambs, 169 Kıvırcık and 217 Karacabey Merino lambs', for 105th day weight 105 slaughter lambs, 139 Kıvırcık and 200 Karacabey Merino lambs', for 105th day weight which was studied only in 1995, 51 slaughter lambs, 74 Kıvırcık and 83 Karacabey Merino lambs' performance data and for slaughter and carcass characters the performance114 data of five single born male lambs which were born from the same aged ewes, from each three genotype was investigated. The characters calculated by the number of ewes at mating as oestrus, pregnancy and birth rates and the characters calculated by the number of ewes which gave birth as single, twin and triplet birth rates and litter size for ¥l ewes were %90.47, %69.84, %69.05, %71.26, %26.44, %2.30 and 1.31, for Kıvırcık ewes were %91.53, %72.63, %72.63, %61.59, %36.96, %1.45 and 1.40, for Karacabey Merino ewes were %91.96, %81.91, %81.41, %65.43, %35.19 and 1.36 respectively. For litter size of Fj ewes being at 2 and 3 years of age had no effect but for Kıvırcık and Karacabey Merino ewes litter size increased according to age till 6 and 5 years of age respectively. Liveability rates of three way slaughter lambs, Kıvırcık and Karacabey Merino lambs till 105 days of age were %92.11, %86.39 and %93.55, till 180 days of age were %87.93, %84.78 and %89.42 respectively. Milk yield for Fj ewes was 85.61 kg, for Kıvırcık ewes was 82.85 kg and for Karacabey Merino ewes was 97.02 kg. For Kıvırcık and Karacabey Merino ewes a raise in milk yields till the top milk yield at 5 years of age was observed. The least milk yield was from the ewes at the age of 2 and 3 respectively. While birth type being single or twins having no effect on the milk yield of F! ewes, for Kıvırcık and Karacabey Merino ewes giving twin birth the milk yield was observed to be higher. Differences among the values were not statistically significant.