Perkütan kist hidatik tedavisinde oral albendazol kullanımının farklı gruplarda teknik başarı, komplikasyon ve rekürens oranları üzerine etkisi: prospektif randomize kontrollü çalı
Perkütan kist hidatik tedavisinde oral albendazol kullaniminin farkli gruplarda teknik başari, komplikasyon ve rekürens oranlari üzerine etkisi: prospektif randomize kontrollü çali
  1. Tez No: 309936
  2. Yazar: ADALET ELÇİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; ponksiyon, aspirasyon, enjeksiyon ve reaspirasyon (PAIR) yöntemi ile karaciğer kist hidatiği tedavisinde adjuvan olarak albendazol verilmesinin farklı gruplarda teknik başarı, işleme bağlı erken dönem komplikasyon ve rekürens oranları üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla Kasım 2007?Mayıs 2011 tarihleri arasında karaciğer kist hidatiği olan, yeni tanı almış, 15?78 yaş arasındaki (ort: 49.2) toplam 39 hasta (25 kadın, 14 erkek) ve 77 kist prospektif randomizasyon yöntemi ile 3 gruba ayrılarak PAIR yöntemi ile tedavi edildi. Her grupta eşit sayıda hasta yer almaktaydı (grup1, n=13; grup 2, n=13; grup 3, n=13). Grup 1'in kistleri (n=14) albendazol verilmeden sadece PAIR yöntemi ile, Grup 2'nin kistleri (n=16) işlemden önce 1 hafta ve işlemden sonra 1 ay albendazol verilerek PAIR yöntemi ile, Grup 3'ün kistleri de (n=47) işlemden önce 1 hafta ve işlemden sonra 3 ay albendazol verilerek PAIR yöntemi ile tedavi edildi. Kistlerin 73'ü (%94.8) Gharbi tip1 (WHO CE 1) ve 4'ü (%5.2) Gharbi tip 2 (WHO CE 3) idi. Tüm kistler US eşliğinde %20-30'luk hipertonik salin ile tedavi edildi. Hastanede ortalama yatış süresi 2.7 gün (min: 0, max:15) idi. 77 kist ortalama 14.2 ay (min:6, max:42) süre ile periyodik olarak takip edildi.Teknik başarı oranı %100 idi. Hiçbir hastada major komplikasyon görülmedi. 39 hastadan 3'ünde (grup1, n=1; grup 2, n=1; grup 3, n=1) (%7.6) hafif alerjik reaksiyon ve reaktif ateş şeklinde minör komplikasyonlar görüldü. Gruplar arasında komplikasyon oranları açısından farklılık saptanmadı. Klinik başarı oranı %96.1 idi.77 kistten 3'ünde (%3.9) ultrasonografik görüntülemede kist boyutlarında ya da hacminde küçülme olmaması/artış olması (n=1) ve/veya kist içinde kız kistler gelişmesi (n=3) şeklinde rekürens bulguları görüldü. İstatistiksel olarak grup 1 kistlerinin rekürens oranı grup 2 ve 3 kistlerine göre anlamlı farklı bulundu (P=0.005). Grup 1'de, 14 kistin 1'inde boyut artışı ile kist içinde kız kistler gelişerek ve 2'sinde de kistte boyut/volüm küçülmesi görülmesine rağmen kist içinde kız kistler gelişerek nüksettiği görüldü. Grup 1'de kist hacimlerindeki ortalama küçülme %61.9 (ort. ilk hacim: 255.50 mL, ort. son hacim: 93.86 mL), grup 2'de %59.8 (ort. ilk hacim: 106.09 mL, ort. son hacim: 40.44 mL), grup 3'de %51.8 (ort. ilk hacim: 93.15 mL, ort. son hacim: 40.38 mL) idi. Grup 1 kistlerinin ortalama ilk hacmi grup 2 ve 3 kistlerine göre istatistiksel anlamlı fazla (P=0.005) olmakla birlikte gruplar arasında ortalama kist hacmindeki küçülme oranları açısından anlamlı farklılık bulunmadı (P=0.255). Albendazol kullanan toplam 29 hastadan 7'sinde (%24.1) ilaca bağlı yan etki gelişti. Grup 2'nin (%15.3) ve 3'ün (%38.4) hastaları arasında yan etki görülme sıklığı açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (P=0.378).Sonuç olarak, karaciğer kist hidatiğinin perkütan yolla tedavisine adjuvan olarak albendazol verilmesi rekürens oranlarını azaltmaktadır. Uzun süreli albendazol kullanılması rekürens ile kist boyutundaki küçülme oranları açısından anlamlı farklılık yaratmadığından PAIR yöntemine adjuvan olarak işlemden önce 1 hafta ve işlemden sonra 1 ay albendazol kullanılması yeterlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine effectiveness of adjuvant albendazole medication in percutaneus liver hydatid cyst treatment with puncture, aspiration, injection and reaspiration (PAIR) method in different groups and its effects on technical success, early complications and recurrence rates. Between November 2007 and May 2011, total of 39 patients (25 female, 14 male) with newly diagnosed liver hydatid cyst between the age of 15?78 years (mean:49.2) (total of 77 cysts) were prospectively randomized and divided into 3 groups and treated with PAIR method. There were equal number of patients in each group (group1, n=13; group 2, n=13; group 3, n=13). In the first group (n=14), cysts were treated with PAIR without albendazole. In the 2nd group (n=16), cysts were treated with PAIR with albendazole 1 week before and 1 month postprocedure. In the 3rd group (n=47), cysts were treated with PAIR with albendazole 1 week before and 3 months postprocedure. Seventy-three cysts (94.8%) were Gharbi type 1 (WHO CE 1) ve 4 cysts were (5.2%) Gharbi type 2 (WHO CE 3). All cyst were treated under ultrasonographic guidance with hypertonic saline (20% -30%). Mean hospital stay was 2.7 days (min: 0, max: 15). Seventy-seven cysts were followed up periodically with a mean of 14.2 months (min: 6, max:42).Technical success rate was 100%. No major complication occured. In 3 of 39 patients (1st group, n=1; 2nd group, n=1; 3rd group, n=1) (%7.6) had minor complications such as mild allergic reaction and fever. Difference in complication rates were not statistically significant between groups. Clinical success rate was 96.1 %. In 3 of 77 cysts (3.9%) findings of recurrence were lack of decrease or increase in cyst size or volume (n=1) and/or daughter cyst formation in cysts (n=3) at ultrasonographic imaging. In cysts of 1st group recurrence rates were statistically different from cysts of 2nd and 3rd group (P=0.005). Mean cyst volume decrease in the 1st group was 61.9% (mean first volume: 255.50 mL, mean last volume: 93.86 mL), in the 2nd group was 59.8% (mean first volume: 106.09 mL , mean last volume: 40.44 mL), in the 3 rd group was 51.8% (mean first volume: 93.15 mL, mean last volume: 40.38 mL). Although mean initial cyst volume in group 1 was statistically bigger than group 2 and 3, mean cyst size/volume decrease was not statistically different between groups (P=0.255). Side effects of albendazole were detected in 7 of 29 patients (24.1%). No statistically difference was obtained between 2nd group patients (15.3%) and 3rd group patients (38.4%) (P=0.378).In conclusion, use of albendazole medication as adjuvant to percutaneous treatment of liver hydatid cysts decreases the recurrence rates. Long term albendazole treatment does not effect decrease in cyst size/volume or recurrence rates. We conclude that albendazole medication 1 week before percutaneus treatment and 1 month after treatment is sufficient.