Disfajili pediatrik hastalarda videofloroskopik yutma değerlendirme çalışması ve fiberoptik-endoskopik yutma değerlendirme çalışmasının bulgularının karşılaştırılması
Comparison of videofluoroscopic swallowing study and fiberoptic-endoscopic evaluation of swallowing findings in pediatric patients
- Tez No: 309948
- Danışmanlar: PROF. DR. M. UMUT AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yutma oldukça kompleks fizyolojik bir aktivite olduğundan, bu kompleks olayın fonksiyonel olarak değerlendirilmesinde oldukça zor olabilmektedir. Videofloroskopik yutma değerlendirme çalışması (VFYÇ) literatürde yutma bozukluklarının değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edilmektedir. Son dönemde ise Fiberoptik endoskopik yutma değerlendirme çalışmalarının (FEYÇ) yutma bozukluklarının tanı ve tedavi planlamasında değerli ve etkili bir metod olduğu gösterilmiştir. Ancak literatüre bakıldığında çocuklarla ilgili FEES 'in yutma bozukluklarındaki tanısal etkinliği üzerine yapılmış olan sınırlı çalışma olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı yutma bozukluğu olan çocuklarda Videofloroskopik yutma Değerlendirme Çalışması (VFYÇ) ile Fiberoptik Endoskopik Yutma Değerlendirme Çalışmalarının (FEYÇ) sonuçlarının karşılaştırılması ve FEYÇ 'nın tanısal etkinliğinin değerlendirilmesidir. 51 Çocukta FEES bulguları VFSS bulguları ile karşılaştırılmıştır. Laringeal aspirasyon ve penetrasyon değerlendirmesi, faringeal rezidüler, laringeal sensitivite, yutma refleks tetiklenme süresi, gasrtroözefagial reflü bulguları ve velofaringeal kaçak açısından değerlendirme yapılmıştır. Aspirasyon ve penetrasyon değerlendirmesi, faringeal rezidüler, laringeal sensitivite, yutma refleks tetiklenme süresi ve gastroözefagial reflü bulgularında iki test arasında korelasyon saptanmıştır. Laringeal aspirasyon penetrasyon değerlendirmesinde en yüksek korelasyon saptanmıştır. Bu bulgular ışığında VFYÇ ile FEYÇ bulguları arasında korelasyon olduğu ve çocuklarda yutma bozukluklarının tanısında etkili olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Swallowing being a complex physiological action, functional evaluation of the action is itself also challenging. The literature considers videofluoroscopic study of swallowing to be the gold standard diagnostic method for swallowing disorders. Recently, Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing has also been shown to be a valuable and reliable method for diagnosis and management of swallowing disorders. However, the literature reveals only a few studies of infants and children which evaluate the accuracy of Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing in the diagnosis of swallowing. The current study aimed to determine the accuracy of Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing in the diagnosis of swallowing disorders though comparison of Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing findings with the widely accepted Videofluoroscopic Swallowing Study in a pediatric population. Fifty one children with various diseases were prospectively evaluated using both Videofluoroscopic Swallowing Study and Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing. Laryngeal aspiration and penetration, faringial residues, laringeal sensitivity, gastroesophageal reflux, velofaringeal leakage and swallowing reflex trigger time were evaluated. Significant correlation in aspiration and penetration evaluation, faringial residues, laringeal sensitivity and gastroesophageal reflux findings were found between Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing and Videofluoroscopic Swallowing Study data. Laryngeal aspiration and penetration yielded the best level of agreement. Study findings show that Fiberoptic-Endoscopic Evaluation of Swallowing outcomes correlate with Videofluoroscopic Swallowing Study data, expecially in aspiration diagnosis, and can be used in identifying swallowing disorders in peditric populations.