Büyüme-başkalaşım faktörü-5(gdf-5) tek nükleotid polimorfizmin gelişimsel kalça displazisi hastalığı ile birlikteliğinin araştırılması
Study of single nucleotide gene polymorphism in growth differentiate factor 5 which are supposed to be cause of developmental dysplasia of the hip disease
- Tez No: 309949
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAZHAR TOKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Ortopedi ve Travmatoloji, Genetics, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gelişimsel kalça displazisi tanım olarak, klinik olarak normal ancak ultrasonografik veya radyolojik olarak tespit edilebilen kalça sorunlarından, klinik olarak belirgin kalça çıkığına kadar uzanan geniş bir spektrum içerisindeki kalça problemlerini belirtmektedir. Genetik faktörlerin hastalığın patogenezinde etkin bir rol oynadığı bilinmekte olup, sorumlu olduğu düşünülen genler üzerinde çalışmalar hala devam etmektedir. GDF-5'in eklem morfogenezisinde etkin olduğu ve 5'UTR fonksiyonel tek nükleotid polimorfizmin (rs143383) osteoartrit ile birlikteliği gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında GKD etyolojisinde de yer alabileceği düşünülmüştür. Bu araştırmanın amacı daha önce tanımlanmış ve rs143383 olarak bilinen GDF5 tek nükleotid polimorfizminin (SNP), gelişimsel kalça displazisi olan ilişkisini evreden bağımsız olarakülkemiz erişkin populasyonunda incelemektir. Bu amaçla 85 tane GKD'li hastanın ve 90 kişilik kontrol grubun GDF-5 SNP genotiplemesi yapılmış ve GDF-5 SNP T/T genotipinin GKD ilebirlikteliği ortaya konmuştur.( Ki-Kare, p : 0.020). Hasta ve kontrol gruplarında Hardy-Weinberg dengesinin sağlandığı görülmüştür (Sırasıyla p=0,16 ve p=0,96). T aleli sıklığındaki artış ile hastalığın bilateral olma olasılığı artmakta olup gözlenen bu ilişkinin istatistiksel anlamlılık sınırına yakın olduğu belirlenmiştir (p=0.082, Mantel-Haenszel). Diğer risk faktörleri ve hastalığın şiddeti ile herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Vaka-kontrol çalışması modelinde olan araştırmamızın sonuçları GDF-5 fonksiyonel SNP'nin ( rs143383 ), gelişimsel kalça displazisi hastalığı ile birlikteliğini ortayaçıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
DDH can be defined as the hip problems that reside in a wide spectrum covering hip problems that are determined by ultrasonographical and radiological means but are clinically normal and hip dysplasia which are clinically obvious. It is known that genetic factors play an important role on thepathogenesis of the disease and research on the responsible genes is still continuing. Growth differentiate factor 5 (GDF5) gene has been implicated in joint morphogenesis and a functional single nucleotide polymorphism(SNP) in the 5'-untranslated region of GDF5 (rs143383) was reported to be associated with osteoarthritis. In light of this information, GDF5 may be involved in the etiology of DDH. Our aim is to evaluate if the GDF5 SNP (rs143383) is associated with DDH in Turkish adult population. The GDF5 SNP was genotyped in 85 adults with DDH and 90 control samples. GDF-5 SNP T/T genotype was significantly associated with DDH (p = 0.020) . Distributions of genotypesin the DDH and control groups were conformed to Hardy-Weinberg equilibrium (p =0.16 and 0.96, respectively) A statisticaly borderline difference was found between samples with bilateral DDH (p= 0.082, Mantel-Haenszel). No significant difference was detected in the comparison of genotype and allele frequency between DDH patients who have other risk factors and control subjects. Also no significant difference was detected among groups of different severity. in our case-control study, we discovered an association between GDF5 SNP (rs143383) and DDH.