Normal çocuğu olan anne-babalar ile zihinsel özürlü çocuğu olan anne-babaların zihinsel özüre karşı tutumları
  1. Tez No: 37273
  2. Yazar: AYŞEGÜL FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, normal çocuğu olan anne-babalar ile zihinsel özürlü çocuğu olan anne-babaların zihinsel özürlü çocuklara karşı tutumları arasında farkın karşılaş tırmalı olarak incelenmesidir. Bu araştırmada kullanılan ölçek, "Yetersizlikten Etkilenmiş Kişilere Yönelik Tutum SkalasıM,nın 0 formunun zihinsel özürlü çocuklara göre geliştirilmesiyle elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek ilk aşamada 100 kişiye, uygulanarak, madde analizi yapılmış ve ölçek maddeleri oluşturulmuştur. Daha sonra bir gruba test, tekrar-test yöntemi esas alınarak iki hafta arayla uygulanmış ve geçerlik ve güvenirlik değerleri hesaplanmıştır. Ölçek, normal çocuğu olan 70 anne-baba ile zihinsel özürlü çocuğu olan 70 anne-babaya uygulanmıştır. Araştırma sonucunda normal çocuğu olan anneler ile zihinsel özürlü çocuğu olan anneler, normal çocuğu olan babalar ile zihinsel özürlü çocuğu olan babalar ve zihinsel özürlü çocuğu olan anneler ile babalar arasındaki tutum farklılıkları araştırılmıştır. Ancak sonuçlarda tutumlar arasında anlamlı bir fark çıkmamasına karşın anne-babaların zihinsel özürlü çocuklara karşı tutumlarının olumlu yönde geliştiği gözlenmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde zihinsel özürlü çocuklara karşı tutumların 7273 genel olarak olumlu olduğu, normal çocuğu olan anne-babalarm zihinsel özürlü çocukların eğitiminin önemli parçası olan kaynaştırma eğitim programlarına daha olumlu baktıkları ve bu olumlu tutumların arttırılmasına yönelik çalışmaların geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
74 ) SUMMARY The aim of this study is first to examine and make a comparison between the attitudes of the parents with normal children, with men tal disabilities and second what the attitudes towards the children the children with mental disabilities are. The scale used ' in. this study has been obtained by adapting the“0”form of the scale of at titudes towards disabled people. The scale developed by the researc her has beenadministered to 100 people in the first phase and then an item analysis was carried on, and the scale items were costructed Validity and reliability studiedwere done on a group after a two we ek'..interval (taking the test and re-testing method was essential. The scale was applied to 70 parents with normal children and 70 pa rents with children who have mental disabilities. As aresult of this investigation, the differances in the attitudes shown by three groups of parents-who are the mothers of normal children and the mothers of children with mental disabilities, and the fathers of the children wi- themental disabilities and the mothers of the children withmental dis-- sabilities and the fathers of the children with mental dissabilities and the fathers of normal children have been examined. No significant differances were found between this three groups. However, it has been that the parents seemed to have changed their attitudes towardsthe chil dren with mental dissabilities in a positive way. Finally, in our cour try, the attitudes towards the children with mental disabilities have been found to be mostly positive, and the approach of the parents of normal children towards the orientation training programmes which are the important parts of the training of children with mental dissabili ties was seen to be possitive.In this regard the studies which will increase these possitives attitudes are thought to be suggested as further studies.