Kolşisin kullanan ailesel akdeniz ateşi tanılı hastaların nöromiyopati açısından değerlendirilmesi
Assessment of neuromyopathy in patients with familial mediterranean fever used colchicine
  1. Tez No: 309963
  2. Yazar: SEDAT IŞIKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTLUHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada daha önce ailesel akdeniz ateşi (AAA) tanılı bir olguda miyopati tespit edilmesi nedeniyle Gaziantep Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Nefroloji Polikliniği tarafından 2010-2012 tarihleri arasında kolşisin kullanmakta olan ve AAA tanısı ile takip edilen 88 hastanın nöromiyopati açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya alınan olguların %53.4'ü (n=47) kız olup çalışmaya alındıklarında yaşları ortalama 10.1±(3.35) yıl (2.4-18.9) idi. Kolşisin kullanmakta olan 12 hastada (%13) kolşisinin yan etkileri tespit edildi. Bunlardan 8 hastada (%9) ishal, 1 hastada lökopeni (%1) ve 1 hastada saç dökülmesi (%1) görüldü. Ayrıca bir olgu çalışmamızdan önce miyopati tanısıyla takip ediliyordu. Bu hasta 17 yaşında hafif mental retarde olan bir erkek hasta idi. Kolşisin tedavisinin 2. yılında asemptomatik kreatin kinaz (CK) yüksekliği (3937 U/L) ve kas biyopsi patolojisinde non-spesifik miyopatik değişiklikler saptanmıştı. Takipleri boyunca kolşisin tedavisi 5 ay süresince kesilen ve CK değerlerinde düşme (en düşük 1556 U/L) görülmesine rağmen hiç normal seviyelere inmeyen hastada sık ataklar nedeniyle kolşisin tedavisine devam edilmek zorunda kalındı. Olgunun miyopatisinin altta yatan bir miyopatiye mi yoksa kolşisin kullanımına mı bağlı olup olmadığı ayırt edilemedi.Tüm hastaların sadece 1 tanesinde elektronöromiyografide (ENMG) sinir ileti çalışmalarında anormal bulgular saptanmış olup bulgular bilateral karpal tünel sendromu (KTS) varlığını göstermekteydi. Bu hasta araba tamircisinde işci olarak çalışan 17 yaşında bir erkek çocuktu. Mesleğine bağlı tekrarlayıcı el haraketlerinin KTS'ye sebep olabileceği düşünüldü. Olgunun asemptomatik olması ve ENMG'de KTS bulgularında ilerleme olmamasından dolayı kolşisin tedavisi kesilemediğinden kolşisinin KTS'ye katkısı tam anlamı ile dışlamadı.Sonuç olarak, kolşisin AAA açısından hayati öneme sahip bir ilaç olmakla beraber nöromiyopati gibi önemli yan etki potansiyelini de beraberinde taşımaktadır. Biz çalışmamızda bununla ilgili kuvvetli veriler saptamasakta kolşisin kullanmakta olan hastalar gelişebilecek bu komplikasyonlar açısından takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate 88 patients who were followed due to familial mediterranean fever (FMF) diagnosis and used colchicine between 2010-2012 by Child Nephrology Polyclinic of Faculty of Medicine, Gaziantep University, in terms of neuromyopathy since myopathy had been detected in a patient previously diagnosed as FMF. 53.4% (n=47) of the cases included in the study were female and their age average was 10.1±(3.35) years (2.4-18.9). Side effects of colchicine were determined in 12 patients (13%) using colchicine, 8 (9%) of whom were observed to suffer from diarrhea, 1 (1%) of whom form leucopenia, and 1 (1%) of whom from hair loss. In addition, 1 patient had been followed due to myopathy diagnosis before our study. This patient was a male with mild mental retardation. High asymptomatic ceratine kinase (CK) (3937 U/L) and nonsymptomatic myopathic changes in muscle biopsy pathology were observed in the second year of his colchicine treatment. In follow-ups, colchicine treatment of the patient was ceased for 5 months and despite decreases (lowest 1556 U/L), CK values of the patient were never observed in normal values and due to frequent attacks in the patient, colchicine treatment was continued by necessity. Whether or not the myopathy of the patient depended on an underlying myopathy or colchicine usage could not be determined.Abnormal findings were observed in nerve conduction studies in electroneuromyography (ENMG) in only one patient, and the findings indicated the presence of bilateral carpal tunnel syndrome (CTS). This patient was 17 year-old male employed as a worker in auto mechanic. Occupational repetitive hand movements were thought to cause CTS. Since the case was asymptomatic, there was no progress in CTS findings in ENMG and colchicine treatment was continued, the contribution of colchicine to CTS was not excluded completely.In conclusion, colchicine is a crucial drug for FMF treatment, however it has a side effect potential like neuromyophaty. Although this study does not determine strong data about this issue, patients using colchicine should be followed for these complications that may develop.